Ισπανία

Δούλεψαν για την Μπάρτσα, Σεβίλλη και Ατλέτικο (video)

Αλληλοεξουδετερώθηκαν στην Ανδαλουσία, Σεβίλλη και Ατλέτικο Μαδρίτης, που αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1, αποτέλεσμα που κάνει την Μπαρτσελόνα να χαμογελά, αφού μπορεί να ανοίξει την ψαλίδα.

Από ένα βαθμό μοιράστηκαν στο «Σάντσεθ Πιθχουάν» Σεβίλλη και Ατλέτικο Μαδρίτης, που αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1, στο μεγάλο ματς της 18ης αγωνιστικής της Λα Λίγκα.

Οι δύο ομάδες που είναι στο κυνήγι της Μπαρτσελόνα, δούλεψαν... ιδανικά για τους Καταλανούς, αφού αν κερδίσουν το βράδυ την Χετάφε θα ανοίξουν κι άλλο την ψαλίδα από τους διώκτες τους.

Οι Ανδαλουσιάνοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο μέρος και κατάφεραν στο 37ο λεπτό να πάρουν κεφάλι στο σκορ, όταν ο Καρίσο βρήκε τον Μπεν Γεντέρ στην περιοχή και εκείνος με δυνατό σουτ έκανε το 1-0. Μάλιστα, δύο λεπτά αργότερα, ο Γάλλος είχε την ευκαιρία να κάνει δύο τα τέρματα της ομάδας του, αλλά ο Όμπλακ έσωσε την Ατλέτικο.

Η ομάδα του Τσόλο Σιμεόνε προσπάθησε να ισορροπήσει στο ματς και χρειάστηκε μια στατική φάση στο φινάλε του πρώτου μέρους για να φτάσει στην ισοφάριση.

Ο συνήθης ύποπτος Αντουάν Γκριζμάν, έβαλε μια γκολάρα με απευθείας εκτέλεση φάουλ και έκανε το... ποίημα να μοιάζει πανεύκολο. Ελάχιστη φόρα, υπέροχο χτύπημα και η μπάλα αναπαύθηκε στο βάθος της εστίας για το 1-1.