Γενικά

Έφαγε «τεσσάρα» στην έδρα της η Αστάνα!

Βαριά εντός ήττα με 4-1 από την Καϊράτ γνώρισε η αντίπαλος του Ολυμπιακού στον όμιλο του Europa League, Αστάνα, για το πρωτάθλημα του Καζακστάν.

Τραγική εμφάνιση πραγματοποίησε η Αστάνα στο ντέρμπι με την Καϊράτ, καθώς γνώρισε τη βαριά ήττα με 4-1 μέσα στην έδρα της!

Οι φιλοξενούμενοι, με τους οποίους αγωνίστηκε και ο πρώην παίκτης της ΑΕΚ Θέσαρ Άρθο, προηγήθηκαν μόλις στο 5’ με τον Ασεβέδο, με το 1-0 να παραμένει μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος, η Καϊράτ κατάφερε μέσα σε έξι λεπτά να «καθαρίσει» το ματς, καθώς οι Ισλαμχάν (62’) και Γκοχού (68’) ανέβασαν κι άλλο τον δείκτη του σκορ (3-0).

Το μόνο που κατάφερε η αντίπαλος του Ολυμπιακού, ήταν να μειώσει προσωρινά με τον Ντεσπότοβιτς στο 71’, καθώς ο Αντρέι Αρσάβιν έβαλε το δικό του κερασάκι στην… τούρτα, διαμορφώνοντας το τελικό 4-1.