Γαλλία

Έφερε τούμπα τη Λιόν και πέρασε 3η η Μονακό

Η Μονακό γύρισε από την κόλαση, αφού έχανε με 2-0 στο 27’, ισοφάρισε πριν τελειώσει το πρώτο μέρος, έμεινε με δέκα και τελικά νίκησε με γκολ στο 88’ 3-2 τη Λιόν.

Η Λιόν πρόλαβε να προηγηθεί 2-0 μέχρι το 27ο λεπτό, αλλά η Μονακό ισοφάρισε πριν τελειώνουν τα πρώτα 45 λεπτά. Ο Μπαλντέ που σημείωσε το πρώτο από τα δύο τέρματα των γηπεδούχων αποβλήθηκε. Οι Μονεγάσκοι παρά τις αναποδιές ήταν εκείνοι που χαμογέλασαν στο τέλος με το γκολ του Ρόνι Λόπες, δύο λεπτά πριν συμπληρωθούν τα 90. Με αυτή τη νίκη η Μονακό προσπέρασε τη Λιόν, πήγε στους 50, στον έναν πόντο από τη Μαρσέιγ και άφησε 4η την αντίπαλο της.

Στο 12ο λεπτό ο Μαριάνο Ντίαζ έδωσε προβάδισμα στη Λιόν, για να έρθει κι ένα δεύτερο τέρμα από τον Τραορέ στο 28΄ για να γράψει το 0-2. Όμως ο Μπαλντέ στο 31’ και ο Φαλκάο στο 37’ μπόρεσαν να φέρουν στα ίσια το παιχνίδι, πριν ο σκόρερ του πρώτου τέρματος της Μονακό αποβληθεί. Ο Ρόνι Λόπες στο 88ο λεπτό χάρισε τη νίκη και τους τρεις βαθμούς στην γηπεδούχο που πέρασε στην 3η θέση με 50 πόντους.