Σκωτία

Έφτασε τα 20 ματς αήττητη η Σέλτικ

Μένοντας για 20ο παιχνίδι αήττητη η Σέλτικ συνέχισε με νίκη 2-1 επί της Νταντί Γιουνάιτεντ που την έκανε να καρδιοχτυπήσει στο τέλος με τη χαμένη ευκαιρία του Ελ Μπακτάουι.

Η Σέλτικ νίκησε εύκολα με 2-1 στο Σέλτικ Παρκ τη Νταντί Γιουνάιτεντ αν και στο τέλος ο Ελ Μπακτάουι έχασε μεγάλη ευκαιρία, για τους φιλοξενούμενους, να φέρει το ματς στην ισοπαλία.

Ο Γκρίφιθς ήταν εκείνος που άνοιξε το σκορ «καθολικούς» με εξαιρετικό χτύπημα φάουλ στο τέλος του α’ ημιχρόνου. Η Σέλτικ ήταν καταιγιστική σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού και στο 57ο λεπτό ο Μπίτον έκανε το 2-0 από κοντά καθώς η άμυνα της Νταντί δεν μπόρεσε να απομακρύνει τη μπάλα.

Στο 69ο λεπτό σε μια από τις λίγες ευκαιρίες που δημιούργησε η Νταντί, ο Μάρκους Χάμπερ μείωσε σε 2-1 με ωραίο σουτ με το δεξί. Παρά το γεγονός ότι η Σέλτικ συνέχισε να χάνει ευκαιρίες μέχρι το τέλος η Νταντί στα τελευταία δευτερόλεπτα του παιχνιδιού έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει, όταν ο Ελ Μπακτάουι προσπάθησε με λόμπα να νικήσει τον Γκόρντον χωρίς να τα καταφέρει. Έτσι η Σέλτικ κατάφερε να φτάσει τα 20 παιχνίδια αήττητη και να διατηρήσει τη διαφορά 11 βαθμών από τη δεύτερη Ρέιντζερς.

Στα άλλα παιχνίδια η Ρος Κάουντι νίκησε με 2-1 την Αμπερντίν ανεβαίνοντας έτσι στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα, η Κίλμαρνοκ δεν κατάφερε να κάνει 2η σερί νίκη στο πρωτάθλημα καθώς έμεινε στην ισοπαλία με την Ινβερνές.