Europa League

Έγραψε ιστορία και… χαλάρωσε η Λοκομοτίβ, στο «0» η Κοπεγχάγη

Με το γρηγορότερο χατ τρικ στην ιστορία του Europa, από τα πόδια του Φερνάντες, η Λοκομοτίβ καθάρισε με 3-0 τη Ζλιν στη 2η αγωνιστική των ομίλων. Κόλλησε ξανά στο «0» η Κοπεγχάγη του Ζέκα με την Σέριφ

Μέσα σε 15 λεπτά, όμως μόνο πρόλαβε να «καθαρίσει» το ματς και να ανέβει στην κορυφή, αλλά και να γράψει ιστορία η Λοκομοτίβ!

Ο σύλλογος της Μόσχας επιβλήθηκε 3-0 της Ζλιν, στη 2η αγωνιστική των ομίλων του Europa League, με χατ-τρικ του Μανουέλ Φερνάντες, το οποίο αποτελεί το γρηγορότερο της διοργάνωσης.

Ο Πορτογάλος επιθετικός άνοιξε το σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι μόλις στο δεύτερο λεπτό του ματς, τέσσερα λεπτά αργότερα με κοντινό πλασέ και στο 17’ συμπλήρωσε το ιστορικό επίτευγμα με όμορφη λόμπα.

Στο άλλο ματς του ομίλου, η Σέριφ με την Κοπεγχάγη -που αγωνίστηκε με βασικό τον Κάρλος Ζέκα- «κόλλησαν» και σε αυτό το ματς στο 0-0 και ισοβαθμούν στη δεύτερη θέση του ομίλου μετά από δύο ισοπαλίες.