Αγγλία

Είχε… άγιο η Άρσεναλ! (video)

Ούτε του παπά δεν πρέπει να το πει η Άρσεναλ ότι νίκησε επιτέλους στο Emirates. Η ομάδα του Βενγκέρ στριμώχτηκε από τη Σαουθάμπτον αλλά με πέναλτι του Καθόρλα στο 95’ γύρισε το ματς με τους «άγιους».

Ο Άγιος στα αγγλικά είναι «saint». Σήμερα όμως για την Άρσεναλ ήταν… Σάντι!

Χάρη σε ένα εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Καθόρλα στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων του αγώνα με τη Σαουθάμπτον, οι «κανονιέρηδες» απέφυγαν νέα γκέλα και με το 2-1 επί της Σαουθάμπτον έφτασαν τελικά στην πρώτη εντός έδρας νίκη τους.

Έχοντας μείνει πίσω από αυτογκόλ του Τσεχ (στον οποίο η μπάλα του έπαιξε άσχημο παιχνίδι μαζί με το δοκάρι έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Τάντιτς), η ομάδα του Βενγκέρ κατάφερε να ισοφαρίσει πριν το ημίχρονο με «ψαλιδάκι» του Κοσιελνί που θύμισε Ζλάταν.

Αφού λοιπόν μέχρι το 91’ έπεφταν πάνω στο αμυντικό τείχος των φιλοξενούμενων, ο Ζιρού κέρδισε τελικά το (ενδεχομένως και αυστηρό) πέναλτι με το οποίο τελικά ήρθε η λύτρωση.

Αντίθετα με την Άρσεναλ, καθόλου δεν αγχώθηκε η Τότεναμ. Με πρωταγωνιστή τον Σον (που πέτυχε δυο γκολ) και εξαιρετικούς τους Άλι και Κέιν (που προσέθεσαν τα υπόλοιπα) τα «σπιρούνια» έκαναν βόλτα στο Στόουκ. Πανηγυρίζοντας λοιπόν το πρώτο τους διπλό (4-0) έμειναν κοντά στην κορυφή της βαθμολογίας.

Την ίδια ώρα η Γουέστ Χαμ συνέχιζε με ακόμα πιο οδυνηρό τρόπο την κατρακύλα της. Η ομάδα του Μπίλιτς προηγήθηκε 2-0 με ισάριθμα γκολ του Αντόνιο (το δεύτερο από ασύλληπτη ασίστ του Παγιέ), αλλά η Γουότφορντ δεν πτοήθηκε. Όχι μόνο γύρισε λοιπόν το ματς πριν το ημίχρονο, αλλά τελικά έφτασε σε θρίαμβο στο Ολυμπιακό Στάδιο του Λονδίνου με 4-2 (και σκόρερ, ανάμεσα στους άλλους και τον Χολέμπας).

Κατά τ’ άλλα, σεφτέ έκανε επιτέλους η Κρίσταλ Πάλας. Με τον Μπεντέκε να ανοίγει αμέσως λογαριασμό και τον Ζαχά να πετυχαίνει το νικητήριο (όπως αποδείχθηκε) γκολ, οι Λονδρέζοι πήραν σημαντικό διπλό (2-1) και ανάγκασαν τη Μίντλεσμπρο στην πρώτη φετινή της ήττα.

Κι όλα αυτά την ώρα που η Χαλ αποδεικνυόταν ξανά επτάψυχη! Παρόλο που έμειναν πίσω στο σκορ στο Μπέρνλι από γκολ του Ντεφούρ, οι «τίγρεις»… δάγκωσαν στο 95’ με τον Σνόντγκρας και τσίμπησαν πολύτιμο βαθμό (1-1). Όσο για την Μπόρνμουθ, τσίμπησε από την πλευρά της το πρώτο τρίποντο για φέτος, καθώς εκμεταλλεύτηκε γκολ του Γουίλσον στο 80’ και λύγισε 1-0 τη Γουέστ Μπρομ.