Αγγλία

Είχε… άγιο η Σίτι!

Ούτε η Σαουθάμπτον έβαλε φρένο στο τρομερό σερί της Σίτι (12 σερί νίκες). Οι άγιοι κρατούσαν μέχρι το 90+6’ την ισοπαλία στο «Etihad», όμως ο Στέρλιγνκ με γκολ στην εκπνοή λύτρωσε τους πολίτες (2-1).

Και το σερί της Μάντσεστερ Σίτι (12 σερί νίκες), έστω και με θρίλερ, συνεχίζεται... Οι πολίτες είδαν την Σαουθάμπτον να κρατάει μέχρι το 90+6' την ισοπαλία στο Etihad, όμως ο Στέρλινγκ με γκολάρα στο φινάλε τους χάρισε τη νίκη με σκορ 2-1.

To σκορ για την ομάδα του Γκουαρντίολα άνοιξε στο 47ο λεπτό ο Κέβιν Ντε Μπρούιν. Οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να καθαρίσουν το ματς και στο 75ο λεπτό, ο Οριόλ Ρομέου έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με σουτ μέσα από την περιοχή. Τα λεπτά, περνούσαν και οι πολίτες δεν έβρισκαν το πολυπόθητο γκολ. Τελικά, τα κατάφεραν στο 90+6’ όταν ο Στέρλινγκ με υπέροχο σουτ από το ύψος της περιοχής νίκησε τον Φόρστερ και διατήρησε τη Σίτι στην κορυφή και στο +8 από την Γιουνάιτεντ, που χθες πέρασε από την έδρα της Γουότφορντ.

Νίκη με το… ζόρι για την Τσέλσι. Οι μπλε δυσκολεύτηκαν αρκετά κόντρα στην Σουόνσι, όμως κατάφεραν να πάρουν τη νίκη στο «Στάμφορντ Μπριτζ» χάρη σε τέρμα του Ρούντιγκερ (1-0) από το 55ο λεπτό. Έτσι η ομάδα του Κόντε διατηρήθηκε στην 3η θέση, όμως η Άρσεναλ παρέμεινε στο -1. Οι κανονιέρηδες «σάρωσαν» 5-0 την Χάντερφιλντ στο «Emirates» με τα τέσσερα από τα πέντε τέρματα της ομάδας του Βενγκέρ να έρχονται στο δεύτερο ημίχρονο.

Την ήττα της Τότεναμ στο Λέστερ εκμεταλλεύτηκε η Λίβερπουλ. Οι Ρεντς πέρασαν με σκορ 3-0 από την έδρα της Στόουκ και ανέβηκαν στην 5η θέση με 26 βαθμούς αφήνοντας τους spurs στο -2. Το σκορ για την ομάδα του Κλοπ άνοιξε στο 17ο λεπτό ο Μανέ, το «τρίποντο» καθάρισε με όμορφο γκολ του Σαλάχ στο 77’, με τον Αιγύπτιο να διαμορφώνει και το τελικό σκορ στο 83’.

Διέλυσαν την Γουέστ Χαμ Έβερτον και Ρούνεϊ. Με χατ-τρικ του Άγγλου επιθετικού κι άλλο ένα γκολ από τον Ουίλιαμς τα «ζαχαρωτά» έφτασαν στο 4-0 και μετέτρεψαν σε εφιάλτη την επιστροφή του Μόγες στο «Γκούντισον Παρκ».

Μεγάλη νίκη για την Μπέρνλι, που έφυγε με το «διπλό» από την έδρα της Μπόρνμουθ (2-1) και συνεχίζει να κάνει ευρωπαϊκά όνειρα.