Europa League

Έκαναν πάρτι τα θηρία

Με εμφατικό τρόπο ξεκίνησαν στους ομίλους Σοσιεδάδ και Ζενίτ. Οι Βάσκοι έκαναν ζέσταμα στην έδρα τους με την Ρόζενμποργκ (4-0), ενώ οι Ρώσοι σάρωσαν την Βάρνταν στα Σκόπια (5-0).

Τα δόντια τους με το… καλησπέρα στον 12ο όμιλο έδειξαν οι Σοσιεδάδ και Ζενίτ. Οι δύο ομάδες επικράτησαν 4-0 κόντρα σε Ρόζενμποργκ (εντός) και 5-0 κόντρα Βάρνταρ (εκτός) αντίστοιχα.

Ζενίτ-Σοσιεδάδ (20.00)

Οι Βάσκοι έκαναν εξαιρετική εκκίνηση στο Σαν Σεμπαστιάν και πριν καλά-καλά συμπληρωθούν δέκα λεπτά ήταν ήδη μπροστά στο σκορ με δύο τέρματα, χάρη σε γκολ των Γιορέντε (9’) και Θουρουτούθα (10’). Λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου ο Σκέλβικ έστειλε άθελά του την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του (41’), ενώ το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 77’ ύστερα από το δεύτερο τέρμα του Γιορέντε.

Πλάκα έκανε η ομάδα του Μαντσίνι στα Σκόπια. Ο Κοκόριν σημείωσε δύο γκολ στο 6’ και στο 21’ και στο 39’ ο Τζιούμπα έκανε το 3-0. Το τρίτο γκολ της Ζενίτ σημείωσε από κοντινή απόσταση ο Ιβάνοβιτς (66’), ενώ το τελευταίο τέρμα των φιλοξενούμενων πέτυχε ο Ριγκόνι (89’).