Πορτογαλία

Έκανε πάρτι η Πόρτο

Με σόου του Αμπουμπακάρ η Πόρτο διέλυσε εκτός έδρας την Σετουμπάλ (5-0) και επέστρεψε στην κορυφή, όπου συγκατοικεί με την Σπόρτινγκ.

Σαν σίφουνας πέρασε η Πόρτο από την έδρα της Σετουμπάλ. Οι «δράκοι» έκαναν πάρτι (5-0) και επέστρεψαν στην κορυφή όπου συγκατοικούν μαζί με την Σπόρτινγκ.

Το σκορ στο Μπονφίμ άνοιξε ο Αμπουμπακάρ στο 31’. Στο 40’ ο Μαρεγκά «καθάρισε» το ματς και στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου και πάλι ο Αμπουμπακάρ (45+2’) έκανε το 3-0 με εκτέλεση πέναλτι. Στο 69’ ο ίδιος παίκτης πέτυχε χατ-τρικ, ενώ το τελικό σκορ διαμορφώθηκε ύστερα από το δεύτερο τέρμα του Μαρεγκά στο 82ο λεπτό.

Έτσι, η Πόρτο έφτασε τους 36 βαθμούς και επέστρεψε στην 1η θέση μαζί με την Σπόρτινγκ. Τρεις λιγότερους έχει η Μπενφίκα.