Γενικά

Έκανε πάρτι η Ριέκα

Σαν σίφουνας πέρασε από την έδρα της Ρουντές η Ριέκα, που επικράτησε με σκορ 5-1 και διατηρήθηκε στο -4 από την κορυφή στο πρωτάθλημα της Κροατίας.

Κανένα πρόβλημα δεν αντιμετώπισε η Ριέκα στην έδρα της Ρουντές. Η αντίπαλος της ΑΕΚ στους ομίλους του Europa διέλυσε με σκορ 5-1 την Ρουντές εκτός έδρας.

Οι παίκτες του Κεκ προηγήθηκαν μόλις στο 8ο λεπτό με τον Μίσιτς, όμως πριν συμπληρωθεί το πρώτο μισάωρο οι γηπεδούχοι απάντησαν με γκολ του πρώην παίκτη του Εργοτέλη και του Παναιτωλικού, Μάριο Μπούντιμιρ (29’). Η Ριέκα «καθάρισε» το τρίποντο στο δεύτερο ημίχρονο. Μέσα σε δέκα λεπτά πέτυχε τρία γκολ με τους Γκαβράνοβιτς (50’) και Χέμπερ (54’ και 60’). Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Γκαβράνοβιτς στο 89ο λεπτό.

Έτσι, η Ριέκα διατηρήθηκε στην 2η θέση και στο -4 από την κορυφή όπου βρίσκεται η Ντιναμό Ζάγκρεμπ.