Γενικά

Έκανε την έκπληξη η Μπνέι Γεχούντα

Μια από τις εκπλήξεις της σεζόν σημείωσε η Μπνέι Γεχούντα, η οποία νίκησε στα πέναλτι 4-3 τη Μακάμπι Τελ Αβίβ στον τελικό του ισραηλινού Κυπέλλου και κατέκτησε το τρόπαιο.

Η Μπνέι Γεχούντα νίκησε 4-3 στα πέναλτι (κ.α., παράταση 0-0) τη Μακάμπ Τελ Αβίβ στον τελικό του ισραηλινού Κυπέλλου που διεξήχθη στην Ιερουσαλήμ και κατέκτησε το τρόπαιο, κάνοντας την έκπληξη κόντρα στη δεύτερη καλύτερη ομάδα της σεζόν και έφτασε στο τρίτο της τρόπαιο στο θεσμό και τους πέντε τίτλους συνολικά στη χώρα, ενώ εξασφάλισε τη συμμετοχή της στο επόμενο Europa League, κάτι που ισχύει και για τους ηττημένους.

Οι δύο ομάδες προσπάθησαν σε κανονική περίοδο και έξτρα ημίωρο για το γκολ, όμως δεν κατάφεραν να σκοράρουν και έλυσαν τις διαφορές τους στη «ρώσικη ρουλέτα».

Επιμέλεια: Παναγιώτης Βλαχαδάμης