Αγγλία

Έκανε του... κεφαλιού της η Τσέλσι! (video)

Σε ισπανική υπόθεση μετέτρεψε το παιχνίδι με την Μπράιτον η Τσέλσι. Με τέσσερις Ίβηρες να έχουν συμμετοχή στα γκολ, οι Λονδρέζοι επικράτησαν 2-0 και πλησίασαν την Γιουνάιτεντ σε... απόσταση αναπνοής.

Την… καυτή ανάσα της Τσέλσι αισθάνεται πλέον η Γιουνάιτεντ, στη μάχη της δεύτερης θέσης.

Με τους Ισπανούς να καθαρίσουν τη μπουγάδα, οι Λονδρέζοι επικράτησαν 2-0 της Μπράιτον και ανέβηκαν στους 42 βαθμούς και στο -1 από τους «κόκκινους διαβόλους».

Μπορεί στο πρώτο ημίχρονο να μην βρήκε λύση στον… γρίφο η ομάδα του Κόντε, ωστόσο στην «επανάληψη» βγήκαν τα… όπλα! Με την έναρξη του δεύτερου μέρους ο Αθπιλικουέτα σέρβιρε εξαιρετικά από τα δεξιά, ο Μοράτα πετάχτηκε στην καρδιά της άμυνας των φιλοξενούμενων κι άνοιξε το σκορ, διώχνοντας το όποιο άγχος είχε δημιουργηθεί. Σχεδόν 15’ αργότερα δύο άλλοι Ισπανοί «κλείδωσαν» το τρίποντο για την Τσέλσι που δεν απειλούταν από την Μπράιτον. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Φάμπρεγας, ο Μάρκος Αλόνσο βρέθηκε την κατάλληλη στιγμή, στο κατάλληλο σημείο και με ωραία κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό σκορ, με τα εναπομείναντα λεπτά να αποκτούν διαδικαστικό χαρακτήρα, αν και οι «μπλε» θα μπορούσαν να διευρύνουν κι άλλο την έκταση της νίκης τους…