Ισπανία

Έκανε (χατ)τρικ η Ρεάλ! (video)

Στην πιο δύσκολη αποστολή για να παραμείνει κρεμασμένη πάνω στην Μπαρτσελόνα ο κωδικός ήταν «CR7»! Με τον Κρ.Ρονάλντο να τα βάζει όλα, η Ρεάλ πέρασε από την Σεβίλλη, 3-2, και δεν παρατάει τον τίτλο.

Μόνος του και όλοι τους! Ο Κριστιάνο Ρονάλντο στην πιο δύσκολη μάχη της Ρεάλ, για να διατηρηθεί στο -1 από την πρωτοπόρο Μπαρτσελόνα, ήταν «λίρα εκατό». Με χατ-τρικ του «CR7» η ομάδα του Αντσελότι πέρασε από το «Σάντσεθ Πιθχουάν» με σκορ 3-2 και συνεχίζει το πρεσάρισμα στους Καταλανούς.

Η «βασίλισσα» άνοιξε το σκορ στο 36ο λεπτό, όταν ο Πορτογάλος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ρίκο. Μη έχοντας ξεπεράσει το «σοκ» από το γκολ, οι παίκτες του Έμερι είδαν τον Ρονάλντο να πανηγυρίζει και πάλι στο επόμενο λεπτό (37’). Ο Σέρχιο Ράμος ξαναέβαλε την ομάδα της Ανδαλουσίας στο ματς, κάνοντας πέναλτι-δώρο στο φινάλε του ημιχρόνου. Ο Μπάκα δεν αστόχησε και το παιχνίδι πήρε φωτιά (45+2’)…

Εξαιρετική εικόνα για τους γηπεδούχους στο δεύτερο ημίχρονο, όμως ο «CR7» δεν αστειευόταν. Με δύσκολη κεφαλιά στο 68’ , πέτυχε το χατ-τρικ, ξαναδίνοντας αέρα δύο τερμάτων στους Μερένχες. Πάντως, οι Σεβιγιάνοι δεν το έβαλαν κάτω ούτε εκεί. Μείωσαν στο 79ο λεπτό με τον Ιμπόρα και πίεσαν μέχρι τέλους την άμυνα του Κασίγιας, που όμως παρά την τρικυμία που επικράτησε, δεν άφησε το «τρίποντο» από τα χέρια της.