Ιταλία

Ελπίζει για Ευρώπη η Σαμπντόρια...

Μπορεί να μην κατάφερε να πάρει τη νίκη κόντρα στην Έμπολι (1-1), όμως η Σαμπντόρια συνεχίζει να ελπίζει σε ευρωπαϊκή έξοδο, αρκεί να μην κερδίσει την έφεση για την αδειοδότησή της η Τζένοα.

Να βγει Ευρώπη μέσω... Τζένοα ελπίζει η Σαμπντόρια, που παρά το γεγονός ότι δεν κατάφερε να νικήσει εκτός έδρας την Έμπολι (1-1) για την 37η αγωνιστική της Serie A, έχει αρκετές πιθανότητες να πάρει «εισιτήριο» για το Europa League.

Στο παιχνίδι, οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που είχαν τις ευκαιρίες και στο 57’ πήραν κεφάλι στο σκορ με τον Πουτσιαρέλι.

Ο Μακαρόνε έκανε την πάσα βγάζοντας μόνο του τον 23χρονο Ιταλό στην περιοχή, με τον τελευταίο να κάνει το 1-0 με όμορφο σουτ από πλάγια θέση.

Το γκολ «ξύπνησε» τη Σαμπντόρια, η οποία προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά η ισοφάριση ήρθε αργά και συγκεκριμένα στις καθυστερήσεις.

Ο Ετό πήρε την μπάλα λίγο έξω από την περιοχή, έχοντας πλάτη στο τέρμα, αυτό όμως δεν τον εμπόδισε να γυρίσει και να πετύχει ένα εκπληκτικό γκολ, ισοφαρίζοντας για την ομάδα του.

Απέμεναν δύο λεπτά παιχνιδιού με την Σαμπντόρια να μην καταφέρνει να αλλάξει την κατάσταση, με αποτέλεσμα το 1-1 να μένει μέχρι τέλους, αφήνοντάς την με την ελπίδα να βγει στην Ευρώπη μέσω της μη αδειοδότησης της Τζένοα.

Υπενθυμίζεται ότι οι "ροσομπλού" δεν πήραν αδειοδότηση φέτος, πράγμα που δεν τους επιτρέπει να αγωνιστούν στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις, και παρά το γεγονός ότι έχουν ασκήσει έφεση στην ιταλική ομοσπονδία, οι πιθανότητες δεν είναι υπέρ τους.