Βέλγιο

Έλαμψαν Άντερλεχτ και Καρέλης (video)

Με φόρα από το 3-0 επί της Ζούλτε Βάρεγκεμ θα υποδεχτεί τον Ολυμπιακό η Άντερλεχτ. Έλαμψε και ο Καρέλης στην 26η στροφή της Jupiler League, πετυχαίνοντας δύο γκολ στην εξάρα της Γκενκ επί της Μπέβερεν

Έτοιμη για το ματς με τον Ολυμπιακό για τους «32» του Europa League έδειξε η Άντερλεχτ, που επιβλήθηκε 3-0 επί της Ζούλτε Βάρεγκεμ στην 26η αγωνιστική της Jupiler League.

Η αντίπαλος των ερυθρόλευκων καθάρισε χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα τη νίκη, αφού προηγήθηκε στο 30’ με τον Ατσεαμπόνγκ, ενώ Μπάτνερ στο 60’ και Σουλάρεζ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων διαμόρφωσαν το τελικό 3-0.

Η σύνθεση της Άντερλεχτ: Προτό, Μπίτνερ (73’ Νάουτινγκ), Ντεσάχτ, Χέιλεν, Ατσεαμπόνγκ (63’ Σουάρες), Μπατζί, Ντεφούρ, Τζούρισιτς (78’ Τίλεμανς), Ναχάρ, Πρετ, Σιλά.

Ο Νίκος Καρέλης, από την άλλη, ήταν για ακόμα μια φορά πρωταγωνιστής της Γκενκ στη νίκη με 6-1 επί της Μπέβερεν.

Ο διεθνής επιθετικός άνοιξε το χορό των γκολ στο ένατο λεπτό με ένα μαγικό ψαλιδάκι, με τον Τζάνο να ισοφαρίζει στο 18’ ενώ μέσα σε πέντε λεπτά το σκορ έγινε 4-1! Ο Κεμπάνο με πέναλτι στο 25’ και ο Μπέιλι στο 26’ έκαναν την αρχή, ενώ στο 30’ ο Καρέλης.

Το τελικό 6-1 συμπληρώθηκε από τα γκολ των Μπάφελ (72’) και Καμπάσελε (84’).