Oλλανδία

«Έμφραγμα» για Άλκμααρ

Όρθια η Τβέντε! Η ομάδα του Ρενέ Χάκε «τσίμπησε» βαθμό στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης με την Άλκμααρ (2-2), και οι φιλοξούμενοι έπεσαν από την τρίτη θέση.

Απ’ τα ολότελα…

Η Τβέντε δεν πέτυχε τον πρώτο της στόχο στο ματς με την Άλκμααρ, αλλά τουλάχιστον πανηγύρισε για την κατάκτηση ενός βαθμού στο τέλος, καθώς ισοφάρισε στο 90+2’ τους φιλοξενούμενους, που προηγήθηκαν δύο φορές στον αγώνα. Με δέκα ποδοσφαιριστές ολοκλήρωσαν το ματς οι δύο ομάδες. Ο Ελ Αζουζί δέχθηκε κόκκινη κάρτα στο 60ο λεπτό και τέσσερα λεπτά αργότερα αντίκρισε δεύτερη κίτρινη ο Βούιτενς και αποβλήθηκε και ενώ την πρώτη την είχε δει μόλις στο 2’.

Ευνοημένη από αυτό το αποτέλεσμα είναι η Φέγενορντ, που ισοβαθμούσε με την Αλκμάαρ πριν τη διεξαγωγή αυτής της αγωνιστικής και της ξέφυγε δύο βαθμούς ύστερα και από τη νίκη που πέτυχε το Σάββατο.