Super League 2

Ένας Εργοτέλης… αμμοθύελλα!

Ποια αμμοθύελλα από την Αφρική… Ο Εργοτέλης! Με ένα απίστευτο ξέσπασμα από το 46' και μετά, όταν και δέχθηκαν την ισοφάριση, οι Κρητικοί σάρωσαν 5-1 τον Παναιγιάλειο και έκαναν τεράστιο βήμα σωτηρίας!

Πω πω ένας Κάιπερς… Παναγιά μου ένας Εργοτέλης!

Με ένα απίστευτο ξέσπασμα από το 46' και μετά, όταν και δέχθηκαν την ισοφάριση, οι Κρητικοί πέτυχαν τέσσερα γκολ, «σκόρπισαν» με το εμφατικό 5-1 τον Παναιγιάλειο και μειώνοντας κατά πολύ τις ελπίδες του για σωτηρία, εκείνοι έκαναν τεράστιο βήμα παραμονής στη Football League!

Μεγάλος πρωταγωνιστής ΞΑΝΑ για την ομάδα του Ηρακλείου, ο απίθανος, 21χρονος επιθετικός, που πέτυχε δύο γκολ, έφτασε τα 15 στη σεζόν και έδειξε για άλλη μια φορά ότι η ποιότητά του είναι για… πιο πάνω. Θα είναι, πραγματικά, πολύ δύσκολο να καταφέρει ο Εργοτέλης να τον κρατήσει και του χρόνου στο ρόστερ του, με… καμπόσες ομάδες της Σούπερ Λίγκας να «τσεκάρουν» την περίπτωσή του.

Το «πολυβόλο» από την Ολλανδία, πάντως, ξεκίνησε (12') με χαμένο πέναλτι (το έπιασε ο Τσάπαλος), αλλά στο 41' «διόρθωσε» το… λάθος του, ανοίγοντας το σκορ.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Παναιγιάλειος «πάγωσε» το Παγκρήτιο, ισοφαρίζοντας σε 1-1, αλλά… το πλήρωσε!

Το σύνολο του Τάκη Γκώνια… θύμωσε και από το 54ο έως το 64ο λεπτό, έφτασε στο 4-1, «καθαρίζοντας» τη νίκη! Αρχικά, ο -επίσης εξαιρετικός- Έφιορντ, που μόλις είχε περάσει στο ματς, έκανε το 2-1 (57'), με τον Κάιπερς (ένα λεπτό αφότου είχε ΚΑΙ δοκάρι) να «γράφει» το 3-1 στο 60', για να έρθει ο Σταματάκος να βάλει το… κερασάκι στην τούρτα.

Στο 87', δε, και ο Έφιορντ διπλασίασε τα τέρματά του, διαμορφώνοντας το εμφατικό 5-1.

Με αυτό το «τρίποντο », οι Ηρακλιώτες έφτασαν τους 26 βαθμούς και είναι, πλέον, στο +5 από τη διακεκαυμένη ζώνη.

Στο άλλο παιχνίδι της 24ης αγωνιστικής, που γινόταν την ίδια ώρα (16:00), ο Καραϊσκάκης επικράτησε 2-0 του Αιγινιακού, διατηρώντας τον σε… αγχωτική θέση, δύο βαθμούς πάνω από τον -τέταρτο από το τέλος- Παναιγιάλειο. Θυμίζουμε, τέσσερις αποχαιρετούν τη δεύτερη κατηγορία του ελληνικού ποδοσφαίρου…