Βέλγιο

Ήττα-σοκ για τη Σταντάρ Λιέγης, αποβλήθηκε ο Ζινκερνάγκελ

Την ήττα από την Έπεν γνωρίσε η Σταντάρ Λιέγης (2-0), σε ένα παιχνίδι όπου ο Ζίνκερναγκελ είδε κόκκινη κάρτα για επικίνδυνο μαρκάρισμα.

Ήττα-σοκ στην έδρα της Έπεν γνώρισε η Σταντάρ Λιέγης, με τον Ζίνκερναγκελ να αντικρίζει την κόκκινη κάρτα στο 45+3' της αναμέτρησης, για επικίνδυνο μαρκάρισμα σε αντίπαλό του. Τα γκολ των γηπεδούχων, πέτυχαν ο Πέτερς με εκτέλεση πέναλτι στο 78ο λεπτό και ο Γκασαμά στο 90+1'.

Μαλίν και Ζούλτε Βάρεγκεμ έμειναν στην ισοπαλία, σε ένα θεαματικό παιχνίδι με πολλές ευκαιρίες εκατέρωθεν και τέσσερα γκολ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 2-0, με τέρματα των Βερστράετε (16') και αυτογκόλ του Μίροσι (41'), ωστόσο οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα και μείωσαν αρχικά με τον Σανγκαρέ στο 54', και στη συνέχεια έφτασαν στο 2-2 με πέναλτι του Βόσεν στο 62'.

Σπουδαίο διπλό πέτυχε η Σιντ Τρουίντεν στην έδρα της Σεράινγκ με 2-1. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με τον Βάγκνερ. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο 1-1 με τον Χαγιάσι στο 77' και δύο λεπτά αργότερα ο Μπρόυνο έκανε ο 2-1 για να ολοκληρώσει την ανατροπή για την ομάδα του.

Σημαντική νίκη και για την Σερκλ Μπριζ, η οποία επιβλήθηκε με 2-1 της Λέουβεν. Ο Ουέντα άνοιξε το σκορ στο 36' για το 1-0, με τον Γκονζάλες στο 41' να ισοφαρίζει για τη Λέουβεν. Στο 90+1' ο Ράβιχ με ωραίο τέρμα, έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.