Αγγλία

Έπεσε από την… Ακρόπολη και πήρε το ντέρμπι η Λίβερπουλ!

Με τυχερό γκολ του Οριγκί στο 96’, η Λίβερπουλ επικράτησε 1-0 της Έβερτον και παρέμεινε στο -2 από την κορυφή.

Νίκη με… buzzer beater στο ντέρμπι για τη Λίβερπουλ.

Οι «reds» λύγισαν στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων (είχαν δοθεί τέσσερα λεπτά, αλλά λόγω και των εντάσεων κράτησε παραπάνω εξτρά χρόνο ο διαιτητής) την Έβερτον του Μάρκο Σίλβα, επικρατώντας 1-0 στο γήπεδό τους με τέρμα του Οριγκί, που ήρθε έπειτα από… περιπέτεια και για οποίο έχει ευθύνη ο Πίκφορντ (βασικός τερματοφύλακας της εθνικής Αγγλίας).

Ύστερα από γέμισμα του Ρόμπερτσον και στραβοκλωτσιά του Φαν Ντάικ (που αμέσως τα έβαλε με τον εαυτό του και έκανε κίνηση να γυρίσει στην άμυνα), ο διεθνής γκολκίπερ κρατάει την μπάλα εντός αγωνιστικού χώρου, αυτή χτυπάει στο δοκάρι δις και στρώνεται στον Βέλγο φορ, που τη στέλνει στα δίχτυα με το κεφάλι.

Με αποτέλεσμα ο Κλοπ να πανηγυρίσει έξαλλα τη μεγάλη (με τον τρόπο που ήρθε) νίκη της ομάδας του, η οποία παρέμεινε στο -2 από την κορυφή και τη Μάντσεστερ Σίτι, η οποία το Σάββατο ήρθε 3-1 με την Μπόρνμουθ.

Πιο δυνατά μπήκαν και στα δύο ημίχρονα οι γηπεδούχοι, αλλά σταδιακά έφεραν την κατάσταση στα ίσα οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι είχαν την πρώτη καλή στιγμή της αναμέτρησης. Στο 4' με την επικίνδυνη-σκαστή κεφαλιά του Μίνα, ενώ στην αντίπερα όχθη στο 12' ο Μανέ αστόχησε από θέση βολής. Η μεγαλύτερη στιγμή του πρώτου μέρους άνηκε στην Έβερτον, που είδε τον Άλισον να αντιδράει εξαιρετικά (και ενστικτωδώς) στην εξ επαφής κεφαλιά του Γκόμες, ενώ στη συνέχεια έδιωξε ο Τζο Γκόμεζ σχεδόν πάνω στη γραμμή. Όρθια στάθηκε η ομάδα του Σίλβα στο 34' με την απόκρουση του Πίκφορντ στο τετ-α-τετ με τον Σακίρι.

Η αναμέτρηση είχε μεγάλο ενδιαφέρον και πολλά σκληρά φάουλ στο δεύτερο μέρος, το οποίο δεν έβγαλε τόσες καλές φάσεις όσο στο α' ημίχρονο. Ο Γερμανός τεχνικός έριξε Στάριτζ και Οριγκί προς το τέλος της αναμέτρησης και παραλίγο να δικαιωθεί στο 87ο λεπτό, αλλά έστειλε την μπάλα στο δοκάρι ο Βέλγος επιθετικός από κοντά. Τελικά, η τύχη του έκλεισε το μάτι στο... κατάλληλο σημείο.

Λίβερπουλ (Γιούργκεν Κλοπ): Αλισον, Φαν Ντάικ, Γκόμεζ, Αλεξάντερ-Αρνολντ, Ρόμπερτσον, Βαϊνάλντουμ, Φαμπίνιο, Σακίρι (71' Κεϊτά), Φιρμίνο (84' Οριγκί), Μανέ, Σαλάχ (75' Στάριτζ)

Εβερτον (Μάρκο Σίλβα): Πίκφορντ, Κιν, Μίνα, Ντιν, Κόουλμαν, Αντρέ Γκόμες, Γκουέγ, Σίγκουρντσον (90' Ζουμά), Μπερνάρντ (89' Κάλβερτ-Λιούιν), Γουόλκοτ (63' 63' Λούκμαν), Ριτσάρλισον.