Σκωτία

Επέστρεψε η Ρέιντζερς

Την πρώτη νίκη της μετά από 40 ημέρες πανηγύρισε στην Premier Σκωτίας η Ρέιντζερς, που επικράτησε 2-0 της Πάρτικ. «Σίφουνας» η Αμπερντίν, διέλυσε 4-0 την Κιλμάρνοκ.

Μετά από 40 ημέρες και τέσσερις αγωνιστικές, η Γκλάσκοου Ρέιντζερς επέστρεψε στις νίκες, καθώς επικράτησε 2-0 της Πάρτικ στη Γλασκώβη, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Premier Σκωτίας. Οι «διαμαρτυρόμενοι» ήταν ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και «καθάρισαν» το παιχνίδι μέσα σε επτά λεπτά, χάρη στα τέρματα των Κράνιτσαρ (33’) και Χάλιντεϊ (40’).

Η Αμπερντίν πέρασε σαν «σίφουνας» από το Ράγκμπι Παρκ, διασύροντας με σκορ 4-0 την εκ των ουραγών Κιλμάρνοκ και επέστρεψε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας και στο -4 από την πρωτοπόρο Σέλτικ, η οποία έχει και ένα παιχνίδι λιγότερο. Δύο γκολ για τους νικητές πέτυχε ο Ρούνεϊ (24’ πεν., 72’), ενώ ενδιάμεσα σκόραραν οι50’ Κόνσινταϊν (50’) και Τέιλορ (66’).

Χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερα προβλήματα, η Σεντ Τζόνστον πέρασε από την έδρα της Ρος Κάουντι με σκορ 2-0 και παρέμεινε στην πρώτη τετράδα του βαθμολογικού πίνακα, ενώ στο τελευταίο παιχνίδι της ημέρας, η Ινβερνές με τέρμα στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, πήρε την ισοπαλία 1-1 στην έδρα της Χάμιλτον.