Βέλγιο

Επέστρεψε… μπριζωμένη

Επιστροφή με νεύρα για την Μπριζ στις εγχώριες υποχρεώσεις της. Η ομάδα του Πρεντρόμ διέλυσε με σκορ 6-1 την Μαλίν και παρέμεινε σε ανοδική τροχιά. Βασικός ο Κολοβός για τους φιλοξενούμενους.

Τα σπασμένα της Μπριζ από την ήττα στο Λέστερ «πλήρωσε» η Μαλίν. Η ομάδα του Πρεντρόμ ήταν καταιγιστική στο «Jan Breydelstadion» κι έφτασε στο εμφατικό 6-1 στο ματς που άνοιξε την 16η αγωνιστική του βελγικού πρωταθλήματος.

Το σκορ άνοιξε ο Βόσεν με πέναλτι στο 38ο λεπτό με το… πάρτι να συνεχίζεται στο δεύτερο ημίχρονο όταν ο Ισκιέρδο διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων στο 49’. Η Μαλίν μείωσε στο 50 με τον Μπιέλιτσα όμως στη συνέχεια κατέρρευσε. Ο Βόσεν πέτυχε τέσσερα τέρματα στο 51’,στο 64’ και στο 82’, ενώ το άλλο γκολ σημείωσε ο Βάνακεν (78’). Και στα 90λεπτά αγωνίστηκε ο Δημήτρης Κολοβός για τους φιλοξενούμενους.

Έτσι, η Μπριζ έφτασε τους 30 βαθμούς και την 2η θέση, με την πρωτοπόρο Ζούλτε Βάρεγκεμ (έχει ματς λιγότερο) να βρίσκεται στο +3. Αντίθετα, η Μαλίν, έμεινε στην 10η με 22.