Γαλλία

Επίδειξη δύναμης στο ντεμπούτο του Ντι Μαρία (video)

Ο Έντινσον Καβάνι με δύο τέρματα, οδήγησε την Παρί στην 4η νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια με το 3-0 μέσα στο «Λουί Ντε». Ντεμπούτο με ασίστ (στο γκολ του Λαβέτσι) για τον Ντι Μαρία.

Η Παρί Σεν Ζερμέν βάζει από νωρίς τις βάσεις για την κατάκτηση ενός ακόμα τίτλου. Με τον Έντινσον Καβάνι να σκοράρει δύο φορές, με τον Ζλάταν να είναι μέσα στη δημιουργία και των δύο φάσεων των τερμάτων του Ουρουγουανού και με τον Άνχελ Ντι Μαρία να κάνει ντεμπούτο με ασίστ στον Λαβέτσι στο 83’, μπαίνοντας αλλαγή στο 66’, νίκησε 3-0 στο Πριγκιπάτο και έκανε το 4 στα 4.

Το σκορ άνοιξε στο 57ο λεπτό με τον Ιμπραϊμοβιτς να δίνει στον Ματουιντί, αυτός έβγαλε τη σέντρα και ο Καβάνι με κεφαλιά άνοιξε το σκορ. Στο 66’ πέρασε στο ματς ο Ντι Μαρία και στο αμέσως επόμενο λεπτό, έβγαλε ιδανική σέντρα για τον Καβάνι, με τον Σούμπασιτς να μπλοκάρει. Στο 73ο λεπτό, η άμυνα της Μονακό, παρακολούθησε σαν…υπνωτισμένη τον Ζλάταν να βγάλει κάθετη στον Καβάνι, στον αριστερό διάδρομο της περιοχής και με αυτός με δεξί πλασέ, να διαμορφώνει το 2-0. Στο 83ο λεπτό, μια εκπληκτική μπαλιά του Ντι Μαρία πίσω από τη σέντρα με στόχο τον Λαβέτσι, βρήκε τον προορισμό της και ο Αργεντινός αξιοποίησε με τον ιδανικότερο τρόπο την ασίστ του συμπατριώτη του, για να διαμορφώσει το 3-0 για την Παρί.

Η Μπορντό, παρά το γεγονός πως έχασε πέναλτι στο 42ο λεπτό με τον Καζρί, επικράτησε 2-0 της Ναντ. Πήρε προβάδισμα στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους, με τον Τυνήσιο, που πήρε το …αίμα του πίσω για την απώλεια από την άσπρη βούλα. Ο Σέρβος Γκάζιτς στο 87’ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα, με τα «καναρίνια» ν’ αγωνίζονται με 10 ποδοσφαιριστές από το 51’ λόγω αποβολής του Λενζανί. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη για τους «Γιρονδίνους» στο φετινό Σαμπιονά.

Στο ματς που έγινε το μεσημέρι, η Σεντ Ετιέν επικράτησε της Μπαστιά με 2-1, που έμεινε από νωρίς με 10 ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Τζικού. Ο Περέν άνοιξε το σκορ για τους «στεφανουά» στο 21ο λεπτό, για να ισοφαρίσει η ομάδα της Κορσικής με τον Ντάνιτς στο 42ο λεπτό. Ο Εϊσερίκ διαμόρφωσε στο 62ο λεπτό το 2-1, για να μείνει με εννέα η Μπαστιά από 73’ του Καμανό. Αυτή ήταν η 2η σερί νίκη για την Σεντ Ετιέν.