Oλλανδία

Επική ανατροπή με δέκα παίκτες ο Άγιαξ

Το γκολ του Χούντελαρ στο 90’ έφερε «τούμπα» το εκτός έδρας ματς με την Χρόνιγκεν.

Με επική ανατροπή γλίτωσε την νέα γκέλα ο Άγιαξ, που επιβλήθηκε 2-1 της Χρόνινγκεν στην έδρα της για την 29η αγωνιστική της Eredivisie.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 14ο λεπτό του ματς, με κοντινό πλασέ του φαν Βερτ, μετά από ασίστ του Μαχί, ο οποίος έχασε επική ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα, αστοχώντας σε εκτέλεση πέναλτι.

Η αντεπίθεση του Αίαντα ξεκίνησε στο 64’, με κεφαλιά του Κλάιφερτ, με την πίεση μπροστά στα καρέ της Χρόνινγκεν να αυξάνεται. Η αποβολή του Φέλτμαν στο 86’ -στην προσπάθειά του να σταματήσει αντεπίθεση- έδειξε να αλλάζει ξανά τις ισορροπίες, όμως ο Άγιαξ δεν… είχε πει ακόμα την τελευταία του λέξη.

Στο 90’ ο Κλάιφερτ «σέρβιρε» στο ύψος του πέναλτι στον Χούντελαρ, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-1.

Με το τρίποντο ο Άγιαξ διατηρείται σταθερά στη δεύτερη θέση, στο +5 από την τρίτη Άλκμααρ και επτά βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο Αϊντχόφεν.

Νίκη που την κρατάει ζωντανή στο κυνήγι των πλέι οφ για την έξοδο στην Ευρώπη πήρε η Χέρενφεν, που πέρασε με 2-1 από την έδρα της Χέρακλες.

Τόσμπι στο 37’ και εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ζένελι στο 40’ της έδωσαν το προβάδισμα, με τον Ντάρι να μειώνει στις καθυστερήσεις για τους γηπεδούχους.