Γερμανία

Επιτέλους νίκη για Αμβούργο!

Μεγάλη βαθμολογική ανάσα για το Αμβούργο, καθώς επικράτησε 3-1 της Γκλάντμπαχ –κάνοντας ανατροπή- και πήρε το πρώτο του τρίποντο μετά από δύο 2.5 μήνες.

Θυμήθηκε πως είναι η νίκη το Αμβούργο! Η ομάδα του Μπρούνο Λαμπαντία έκαμψε με το υπέρ του 3-2 την αντίσταση της Γκλάντμπαχ (που προερχόταν από το 5-1 επί της Βέρντερ) και ενώ οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 14ο λεπτό με τέρμα του Τζόνσον.

Ωστόσο, πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φέρουν τούμπα την κατάσταση, σημειώνοντας δύο τέρματα μέσα σε τέσσερα λεπτά. Ο Ιλίσεβιτς στο 80ο έβαλε γερές βάσεις για τη νίκη και ο Ράφαελ μείωσε στο 88ο λεπτό, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση. Με αυτό το αποτέλεσμα.

Η τελευταία φορά που πανηγύρισε το Αμβούργο, ήταν στις 28 Νοεμβρίου, όταν και έφυγε με το 3-1 από τη Βρέμη. Από τότε έκανε τέσσερις σερί ήττες στο πρωτάθλημα και στη συνέχεια μια ισοπαλία.