Κύπρος

Έριξε οκτώ γκολ ο ΑΠΟΕΛ!

«Πολυβόλο» ο ΑΠΟΕΛ. Η ομάδα του Γιώργου Δώνη «γάζωσε» (8-0) τη Δόξα Κατωκοπιάς εκτός έδρας, σημειώνοντας την πέμπτη σερί της νίκη. Χατ-τρικ ο Εφραίμ.

Πω πω ένας ΑΠΟΕΛ!

Ο πρωταθλητής Κύπρου έκανε επίδειξη δύναμης κόντρα στη Δόξα Κατωκοπιάς με το σαρωτικό 8-0 εκτός έδρας και έφθασε στην πέμπτη σερί νίκη στη λίγκα. Έτσι, προσπέρασε Ανόρθωση και Απόλλωνα Λεμεσού (περιμένοντας το αποτέλεσμα του ντέρμπι) και βρέθηκε στο -1 από την πρώτη θέση όπου βρίσκεται η ΑΕΚ Λάρνακας, που έχει και δύο ματς περισσότερα.

Κορυφαίος ήταν ο Εφραίμ που πέτυχε χατ τρικ για τους φιλοξενούμενους. Η καλή ημέρα φάνηκε από το… πρωί για τους «γαλαζοκίτρινους», καθώς άνοιξαν το σκορ στο 4’ με τον Νούνο Μοράις να ευστοχεί σε εκτέλεση πέναλτι. Το ημίχρονο έκλεισε το σκορ στο 0-4, αφού ο Ζαχίντ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του στο 15’, ο Ενσουέ «χτύπησε» στο 26’ και οκτώ λεπτά μετά ο Εφραίμ έκανε το 4-0. Στο 51’ ο Ντε Καμάργκο με κεφαλιά πέτυχε το πρώτο τέρμα του ΑΠΟΕΛ στο δεύτερο μέρος και μέσα σε τρία λεπτά ο πρωταθλητής πέτυχε δύο, με τον Μακρή (57’) και τον Εφραίμ (59’), που στο 83’ έβαλε το κερασάκι στην τούρτα.