Europa League

Έρχονται «γκαζωμένοι» οι Βέλγοι και η… Καμπάλα!

Το «3 στα 3» έκαναν οι Βέλγοι που πέρασαν στους ομίλους του Europa. Άνετο 3-0 για Άντερλεχτ με Σλάβια, αλλαγή ο Καρέλης στο Γκενκ-Λοκομοτίβα 2-0. Επική ανατροπή η Σπάρτα. Έξω η ΜΠΑΤΕ, άντεξε η Καμπάλα

Πολύ καλή αποδείχτηκε η βραδιά για το βελγικό ποδόσφαιρο αφού και οι τρεις ομάδες που αγωνίστηκαν, «σφράγισαν» την πρόκρισή τους στους ομίλους του Europa League.

Εντυπωσιακή η Άντερλεχτ, καθάρισε ξανά με… τριάρα τη Σλάβια Πράγας και με συνολικό σκορ 6-0 και στα δύο ματς, θα βρίσκεται στην κλήρωση της Παρασκευής, όπως και οι άλλοι δύο σύλλογοι από τη χώρα.

Η Γκενκ επικράτησε 2-0 της Λοκομοτίβα Ζάγκρεμπ, με τον Καρέλη να περνά ως αλλαγή στο τελευταίο δεκάλεπτο, ενώ και η Γάνδη που υποτίθεται βρισκόταν σε δύσκολη θέση με το «φτωχό» υπέρ της 2-1 εντός έδρας, μετέτρεψε σε προπόνηση (4-0) τη ρεβάνς στο γήπεδο της Σκεντίγια!

Σπουδαία, όπως εξελίχθηκαν τα πράγματα, πρόκριση πήρε η Σπάρτα Πράγας. Οι Τσέχοι βρέθηκαν να χάνουν 2-0 μέσα στο «σπίτι» τους από τη Σοντερίσκε (0-0 το πρώτο ματς), αλλά το γκολ του Λαφατα ένα λεπτό πριν φύγει το ημίχρονο τους έδωσε κουράγιο προκειμένου να φτάσουν στην ανατροπή και το τελικό 3-2 με τα τέρματα των Σουραλ (69’) και Μπράμπετς (85’).

Από τα υπόλοιπα ματς ξεχωρίζει ο αποκλεισμός της ΜΠΑΤΕ η οποία έμεινε στο 2-2 με την Αστάνα, έχοντας ηττηθεί με δύο γκολ στο πρώτο παιχνίδι, ενώ η γνωστή μας Καμπάλα τα… χρειάστηκε με τη Μάριμπορ, αλλά και πάλι τα κατάφερε και θα δώσει για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά στους ομίλους του Europa League. Αν και έχασε 1-0 στη Σλοβενία και δέχτηκε πολλή πίεση (η αντίπαλός της έχασε ακόμη και στις καθυστερήσεις τεράστια ευκαιρία), άντεξε και χάρις στο υπέρ της 3-1 εντός έδρας, πήρε αυτό που ήθελε.