Γερμανία

«Έσβησε» κεράκια η Μπάγερν! (video)

Ούτε στα γενέθλιά της δεν χρειάστηκε να γκαζώσει η Μπάγερν. Οι Βαυαροί γιόρτασαν με τέσσερα γκολ (4-1 Κολωνία) στην «Allianz Arena» τα 115 χρόνια τους, με τον δαιμονισμένο Ρόμπεν να συνεχίζει... τρένο

Με νίκη και μάλιστα ιδιαίτερα άνετη έσβησε η Μπάγερν τα κεράκια για τα 115α γενέθλια της ιστορία της. Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα δεν χρειάστηκε να πατήσει γκάζι απέναντι στην Κολωνία και επικράτησε 4-1, στο ματς που άνοιγε την 23η αγωνιστική της Bundesliga.

inner

Η δουλειά για τους Βαυαρούς έγινε με το… καλησπέρα στο ματς. Μόλις στο 3ο λεπτό ο Μπάστιαν Σβάινσταϊγκερ άνοιξε το σκορ, καταστρέφοντας τα σχέδια των φιλοξενούμενων. Με την συμπλήρωση 10λεπτών έγινε το 2-0, με τον Ριμπερί να στέλνει με έξυπνο σουτ την μπάλα στα δίχτυα του Χορντ. Ο ρυθμός της Μπάγερν έπεσε κάπως και η ομάδα του Στέγκερ ξαναμπήκε στο παιχνίδι με τέρμα του Ούτζα στο φινάλε του ημιχρόνου (45+1’).

Στο δεύτερο 45λεπτο, οι γηπεδούχοι ήταν αμείλικτοι και παρότι άργησαν «τελείωσαν» το ματς στο 67’ με τον Άριεν Ρόμπεν να συνεχίζει… τρένο, πετυχαίνοντας το 17ο φετινό του γκολ στο πρωτάθλημα. Το 4-1 έγινε στο 75’, με τον Ολλανδό να σερβίρει στον Λεβαντόφσκι.