Ισπανία

Εσπανιόλ, σεβασμός στους... χωριάτες

Με νίκη θα επιστρέψει από την Βαρκελώνη η Τζιρόνα. Με ένα τέρμα του Τιμόρ επικράτησε 1-0 της Εσπανιόλ.

Οι... χωριάτες της Τζιρόνα ήταν οι μεγάλοι νικητές στο Καταλανικό ντέρμπι με την Εσπανιόλ, το πρώτο μεταξύ τους, στην Πριμέρα Ντιβισιόν. Οι νεοφώτιστοι επικράτησαν 1-0 εκτός έδρας χάρη σε ένα τέρμα του Τιμόρ στις καθυστερήσεις του πρώτου 45λέπτου.

Το τέρμα αυτό ήταν και μια λογική συνέπεια της εμφάνισης των δύο ομάδων στο πρώτο 45λεπτο. Οι φιλοξενούμενοι ήταν σαφώς ανώτεροι και είχαν ευκαιρίες απλώς μπόρεσαν να εκμεταλλευθούν μόνο εκείνη των καθυστερήσεων.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να ισοφαρίσουν παρά τις προσπάθειες. Αντίθετα, όμως η Τζιρόνα είχε μεγάλη ευκαιρία για να σκοράρει και πάλι. Μάλιστα και αυτή στις καθυστερήσεις. Στο πρώτο λεπτό μετά τη συμπλήρωση της κανονικής διάρκειας του αγώνα ο Πορτού σημάδεψε το δοκάρι από καλή θέση.

Με τη νίκη αυτή η Τζιρόνα ανέβηκε και άλλο στη βαθμολογία και πλέον απέχει έναν βαθμό από τη ζώνη που δίνει ευρωπαϊκό εισιτήριο.