Πορτογαλία

Πήρε «ανάσα» η Εστορίλ και σταμάτησε την Μποαβίστα

Με ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο, η Εστορίλ νίκησε 2-1 την Μποαβίστα εντός έδρας σε εξ αναβολής ματς της 14ης αγωνιστικής της Primeira Liga και ξέφυγε από τις επικίνδυνες θέσεις.

Η Εστορίλ ανέτρεψε το 0-1 του πρώτου ημιχρόνου και, νικώντας 2-1 την Μποαβίστα εντός έδρας σε εξ αναβολής ματς της 14ης αγωνιστικής της Primeira Liga, ξέφυγε με +7 από τη 16η Σάντα Κλάρα, κάνοντας σημαντικό βήμα για την παραμονή στην κατηγορία και αφήνοντας την πρωταθλήτρια του 2001 στο -5 από την προνομιούχο πεντάδα και την Κάσα Πία.

Μόλις στο 4’, ο Νίε έκανε το 0-1 για τους «ασπρόμαυρους» του Πόρτο, όμως η αποβολή του Ιμπραχίμα στο 41’ άλλαξε τις ισορροπίες και στην επανάληψη τα γκολ των Τιάγκο Αραούχο στο 50’ και Γκουβέια στο 77’ έδωσαν τη νίκη στους γηπεδούχους.