Oλλανδία

Έσωσε το… γόητρο

Με γκολ του Λοκάντια στις καθυστερήσεις, η Αϊντχόφεν έσωσε το… γόητρο, επικρατώντας 3-2 της Εξέλσιορ, μια βδομάδα μετά την μαθηματική κατάκτηση του φετινού τίτλου της Eredivisie.

Την περασμένη αγωνιστική πανηγύρισε την κατάκτηση του πρωταθλήματος και λίγες μέρες μετά… καρδιοχτύπησε για να επικρατήσει της Εξέλσιορ.

Με την άνεση του πρωταθλητή η Άντερλεχτ επικράτησε 3-2, με τον Λοκάντια να «καθαρίζει» τη νίκη με γκολ στις καθυστερήσεις.

Το αυτογκόλ του ντε Γιονγκ ήταν αυτό που άνοιξε το σκορ στο 51’, ενώ ο Γουινάλντουμ στο 68’ έφερε το ματς στ ίσα. Η αποβολή του Ισιμάτ Μιρίν στο 72’ άλλαξε τις ισορροπίες στο παιχνίδι, με τον Στανς να δίνει ξανά τα ηνία στους γηπεδούχους με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Ο Ντιπέι όμως στο 75’ και ο Λοκάντια στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων χάρισαν τη νίκη γοήτρου στους πρωταθλητές και κράτησαν την Εξέλσιορ τρεις βαθμούς πάνω απ’ την επικίνδυνη ζώνη.