Super League 2

Έτσι τον θέλουν!

Πρωταγωνιστής ξανά ο Μακόλεϊ Κρισάντους. Με την φόρα που είχε πριν το Πάσχα και το γκολ με την Καλλιθέα, ο Νιγηριανός «κέρασε» άλλα δύο τέρματα τον Αχαρναϊκό στη φιλική νίκη της ΑΕΚ στα Σπάτα, 4-0.

Άρχισε να τα… κολλάει ο Κρισάντους! Ο Νιγηριανός φορ τράβηξε ξανά τα φώτα επάνω του και χάρη στα δύο γκολ στην εύκολη νίκη της ΑΕΚ, 4-0, στο φιλικό με τον Αχαρναϊκό στα Σπάτα, έδειξε πως πήρε μπροστά!

Έχοντας φόρα από τις εμφανίσεις του πριν την διακοπή λόγω Πάσχα αλλά και το νικητήριο γκολ στο φιλικό με την Καλλιθέα, ο «Χρύσανθος» άνοιξε το σκορ μόλις στο 9ο λεπτό. Η «Ένωση» πίεσε και είχε γενικά αρκετή όρεξη στο παιχνίδι της. Τα στοιχεία αυτά οδήγησαν εύκολα την ομάδα του Τραϊανού Δέλλα στο 2-0 με την συμπλήρωση 20λεπτών, χάρη σε κοντινό σουτ του Ντούνη (είχε και δοκάρι νωρίτερα). Οι «κιτρινόμαυροι» έφτασαν να προηγούνται πριν το τελευταίο σφύριγμα για το πρώτο ημίχρονο με τον Κρισάντους να πετυχαίνει το δεύτερο τέρμα του στο ματς με πλασέ μέσα από την περιοχή. Η «Ένωση» έριξε στροφές στο δεύτερο ημίχρονο και ο Ανάκογλου με σουτ έξω από την περιοχή διαμόρφωσε στο 79’ το τελικό 4-0 στα Σπάτα.

Οι αρχικές συνθέσεις των ομάδων

ΑΕΚ: Βούρας (30’ Καραγκιολίδης) Μπακάκης, Κολοβέτσιος, Σβάρνας, Πεταυράκης, Φαγέ, Γιόχανσον, Μ. Ντούνης, Ζόριτς (30’ Ντακόλ) Μπαρμπόσα, Κρισάντους

ΑΧΑΡΝΑΪΚΟΣ: Παγούδης (30' Κουμής) Αθανασίου, Ζώνας, Μωυσιάδης, Νιάρος, Λιαπάκης, Τσιάμης, Σκαθαρούδης, Ιορδανίδης, Γέσιτς, Ατανάσοφ

Ενδεκάδες β’ ημιχρόνου:

ΑΕΚ: Καραγκιολίδης (60' Ανέστης) Γεωργέας, Σαρρής, Τζανετόπουλος, Σοϊλέδης, Ρόβας, Ανάκογλου, Πλατέλλας, Ντακόλ, Γροντής, Αραβίδης

ΑΧΑΡΝΑΪΚΟΣ: Κουμής (65' Ψύχος) Ιωαννίδης, Ζώνας, Τσιάμης, Χριστόπουλος, Αθανασίου, Εμέκα, Ιορδανίδης, Σκαθαρούδης, Γέσιτς, Ταμπάκης

Αγωνίστηκαν για τον Αχαρναϊκό και οι Παπαδόπουλος, Καλογερόπουλος, Χατζηκοσμάς, Παπατόλιος, Ίλιεφ

Διαιτητής: Νίκος Παπαγεωργίου (Αθηνών)
Βοηθοί: Παναγιώτης Αργυρός, Κώστας Κοσμάς (Αθηνών)
4ος: Σπύρος Σταθόπουλος (Αθηνών)