Αγγλία

Ευγενικοί… «χωριάτες»

Η Τότεναμ έδωσε θάρρος, όπως λέει και η παροιμία, στους χωριάτες όμως δεν έκαναν τη ζημιά. Η Άστ.Βίλα άγχωσε το «White Hart Lane», όμως οι spurs δεν πλήρωσαν την χαλαρότητα και πήραν το τρίποντο, 3-1.

Έκανε θρίλερ ένα δικό της ματς, όμως το τελευταίο σφύριγμα την βρήκε με χαμόγελο. Η Τότεναμ, παρότι έβαλε στο παιχνίδι την Άστον Βίλα (που αγωνίστηκε υπό το βλέμμα του νέου της τεχνικού, Ρεμί Γκαρντ), πήρε τη νίκη με σκορ 3-1.

Τρομερό ξεκίνημα για τους Λονδρέζους στο ματς, με τον Ντεμπελέ να «παρασέρνει» τον αντίπαλο αμυντικό και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα μόλις στο 3ο λεπτό. Βέβαια την παράσταση στη συγκεκριμένη φάση έκλεψε ο διαιτητής. Η ομάδα του Ποκετίνο έμεινε στην επίθεση έφτιαξε ευκαιρίες και στο φινάλε του ημιχρόνου έμοιαζε να καθαρίζει την υπόθεση νίκης με σουτ του Άλι (45+1’).

«Σβηστά» και με τους γηπεδούχους στο 2-0 κυλούσαν τα λεπτά στο δεύτερο 45λεπτο, μέχρι που «ξύπνησε» η Βίλα. Ο Μακούν προειδοποίησε με σουτ έξω απ’ την περιοχή να καταλήγει στο δοκάρι και στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Αγιού (79’) έκανε ροντέο το ματς, μειώνοντας σε 2-1. Οι «spurs» έδειχναν να τα έχουν χαμένα, έκαναν πολλά αβίαστα λάθη και οι «χωριάτες» έπαιξαν τα ρέστα τους. Στην προσπάθειά τους η άμυνα… δεν υπήρχε και ο Κέιν στην εκπνοή έκανε το 3-1 για τους «spurs».