Oλλανδία

Εύκολα η Φέγενορντ

Τη δεύτερη νίκη της πανηγύρισε η Φέγενορντ στη φετινή Eredivisie, αφού νίκησε 2-0 την Τβέντε. Ισόπαλες 2-2 Γκόου Αχέντ Ίγκλς και Ναϊμέγκεν.

Τις δύο νίκες σε ισάριθμα ματς ΄έφτασε στο φετινό ολλανδικό πρωτάθλημα η Φέγενορντ, μετά την επικράτησή της επί της Τβέντε με 2-0 στο "Ντε Κάιπ". Γιενς Τόορνστρα στο 24’ και Νικολάι Γιόργκενσεν στο 81’ τα γκολ για την ομάδα του Ρότερνταμ, η οποία είχε τον έλεγχο σε όλη τη διάρκεια του ματς. Δεύτερη ήττα της Τβέντε, η οποία ξεκινάει άσχημα τη φετινή σεζόν.

Στο άλλο ματς της αγωνιστικής, η Γκόου Αχέντ Ίγκλς υποδέχτηκε τη Ναϊμέγκεν και οι δύο ομάδες ήρθαν ισόπαλες με 2-2. Το σκορ άνοιξε για τους φιλοξενούμενους ο Κέβιν Μαγί στο 34’ και το 1-0 ήταν το σκορ του ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά και με γκολ του Σάντερ Ντούιτς στο 49’ και Χένρικ Οτζάμαα στο 58’ έκαναν την "ανατροπή". Όμως, μόλις επτά λεπτά αργότερα και πάλι ο Μαγ, ισοφάρισε σε 2-2 και έδωσε το βαθμό της ισοπαλίας στην ομάδα του.