Πορτογαλία

Εύκολη νίκη για την Αρούκα

Την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα σημείωσε η Αρούκα που μέσα σε ένα εξάλεπτο καθάρισε τη Νασιονάλ Μαδέιρα με 2-0, με τα γκολ των Κριβελάρο και Ζεκίνια.

Την πρώτη της νίκη στο πορτογαλικό πρωτάθλημα σημείωσε η Αρούκα που επικράτησε 2-0 της Νασιονάλ Μαδέιρα. Η αντίπαλος του Ολυμπιακού στα play-off του Europa League, καθάρισε το παιχνίδι από το πρώτο μέρος και δεν αντιμετώπισε προβλήματα απέναντι στη νησιωτική ομάδα.

Για την Αρούκα ήταν αρκετό ένα ξέσπασμα στο 3ο δεκάλεπτο του παιχνιδιού για να εξασφαλίσει το πρώτο τρίποντο στο πρωτάθλημα. Ο Κριβελάρο στο 24ο λεπτό της αναμέτρησης σημείωσε το πρώτο γκολ για την Αρούκα, ενώ ο Ζεκίνια με τη συμπλήρωσε ενός ημιώρου στον αγώνα, σημείωσε το 2-0.

Η σύνθεση της Αρούκα: Μπρακάλι, Ούγκο Μπάστο, Γιουμπάλ, Βελάσκες, Άντερσον Λουίς, Νούνο Κοέλιο, Αντρέ Σάντος, Κριβελάρο (88’ Βάλτερ Γκονζάλες), Ζεκίνια, Ματέους (76’ Νούνο Βαλέντε), Ντε Ζέσους (83’ Αντίλσον Γκοϊανο)

Στο άλλο απογευματινό παιχνίδι για την πορτογαλική Λίγκα, η Μορεϊρένσε έκανε περίπατο απέναντι στην Φεϊρένσε εκτός έδρας, όπου επικράτησε με 3-0. Η πρώην ομάδα του Αντρέ Σιμόες άνοιξε νωρίς το σκορ στο 12’ με τον Ροντρίγκο Ρομπέρτο, στο 69’ ο Ολιβέιρα έκανε το 2-0, ενώ Φρανσίσκο Ζεράλδες έκανε το 3-0 στο 81ο λεπτό.