Euro 2024

Έκανε το χρέος της και βλέπει το Euro από την κορυφή η Ρουμανία!

Η Ρουμανία επικράτησε με 4-0 της Ανδόρρας για την 8η αγωνιστική των προκριματικών, προσπέρασε την Ελβετία στην κορυφή του 9ου ομίλου και είναι κοντά στην πρόκρισή της στο Euro 2024.

Φουριόζα Ρουμανία, έβγαλε την... υποχρέωση με επιβλητικό τρόπο και είναι κοντά στην εξασφάλιση εισιτήριου για το Euro 2024! Η ομάδα του Έντουαρντ Ιορντανέσκου επικράτησε με 4-0 της Ανδόρρας για την 8η αγωνιστική του 9ου ομίλου των προκριματικών, σε ένα παιχνίδι που πάτησε το γκάζι στο πρώτο μέρος και καθάρισε την υπόθεση των τριών βαθμών με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ιάνις Χάτζι που πέτυχε γκολ και μοίρασε ασίστ.

Έτσι, η Ρουμανία προσπέρασε την Ελβετία και είναι στην κορυφή του ομίλου με διαφορά ενός πόντους, ωστόσο, με παιχνίδι περισσότερο, ενώ είναι στο +5 από το Ισραήλ που έχει δυο παιχνίδια λιγότερα και είναι αβέβαιο ποτέ θα τα δώσει με την κατάσταση που επικρατεί στη χώρα.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά και δεν άφησαν κανένα περιθώριο στην Ανδόρρα για να πιστέψει ότι μπορεί να διεκδικήσει κάτι από το ματς. Στο 23' ο Νικόλαε Στάντσιου άνοιξε το σκορ και πέντε λεπτά αργότερα (28') ο Χάτζι έκανε το 2-0.

Η Ρουμανία «σφράγισε» τη νίκη στο 44' με την εκτέλεση πέναλτι του Ράζβαν Μάριν, ενώ στην επανάληψη έριξε τον ρυθμό και στο 50' διαμόρφωσε το τελικό 4-0 με σουτ του Φλορινέλ Κομάν.

9ος όμιλος

8η αγωνιστική:
Ελβετία - Λευκορωσία 3-3 (28' Σακίρι, 89' Ακάντζι, 90' Αμντουνί / 61' Εκόνγκ, 69' Πολιάκοβ, 84' Αντιλέβσκι)