Γερμανία

Έχασε βαθμούς και παίκτες η Ντόρτμουντ, χατ τρικ ο Φινμπόγκασον!

Λευκή ισοπαλία 0-0 παραχώρησε η Ντόρτμουντ στην έδρα της Φράϊμπουργκ με τους Μπάρτρα και Σμέλτσερ να αποχωρούν τραυματίες. Πρώτη νίκη για Μάιντζ, Άιντραχτ και Άουγκσμπουργκ.

Η Ντόρτμουντ άφησε βαθμούς στην έδρα της Φράϊμπουργκ καθώς έμεινε στο 0-0 αλλά το σημαντικότερο ήταν ότι έχασε με τραυματισμούς τόσο τον Μπάρτρα όσο και τον Σμέλτσερ. Ο Πέτερ Μπος είδε αρχικά τον Μαρκ Μπάρτρα να αποχωρεί με πρόβλημα στους προσαγωγούς και στη συνέχεια τον Μαρσέλ Σμέλτσερ να δέχεται δυνατό χτύπημα από τον Ραβέ. Έτσι ο Σμέλτσερ αποχώρησε με φορείο και σε εκείνο το σημείο ο Ραβέ αποχώρησε με κόκκινη κάρτα.

Όλα συνέβησαν στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης. Στη συνέχεια η ομάδα του Μπος προσπάθησε να πετύχει το γκολ που θα της έδινε τη νίκη και θα την οδηγούσε στο τρία στα τρία στο πρωτάθλημα αλλά δεν τα κατάφερε.

Τις πρώτες τους νίκες στην Μπουντεσλίγκα πέτυχαν Μάιντζ, Άϊντραχτ και Άουγκσμπουργκ. Η Μάιντζ επιβλήθηκε 3-1 της Λεβερκούζεν η οποία αν και προηγήθηκε με γκολ του Κορ στο 22ο λεπτό, συνέχισε τις κακές εμφανίσεις και έδωσε την ευκαιρία στους γηπεδούχους στο δεύτερο ημίχρονο να γυρίσουν το παιχνίδι.

Η Άιντραχτ απο την άλλη χρειάστηκε ένα γκολ του Κέβιν-Πρινς Μπόατενγκ ,νωρίς, στο 13ο λεπτό, για να κάμψει την αντίσταση της Γκλάντμπαχ ενώ η Άουγκσμπουργκ πέτυχε και εκείνη την πρώτη της νίκη με το εμφατικό 3-0 απέναντι στην Κολωνία και τον δικό μας γνώριμο από την παρουσία του στον Ολυμπιακό Άλφρεντ Φινμπόγκασον να πετυχαίνει χατ-τρικ.

Στο παιχνίδι όπου βραβεύτηκε ο νυν παίκτης του ΠΑΟΚ, Αντελίνο Βιερίνια, η γηπεδούχος Βολφσμπουργκ έμεινε στο 1-1 με το Ανίοβερο, καθώς το γκολ του Ντιντάβι στο 52' ισοφάρισε ο Χάρνικ στο 75'.