Champions League

Έχασε μεν, ελπίζει δε ο ΑΠΟΕΛ

Ήττα, που όμως του δίνει κάθε δικαίωμα να ελπίζει σε πρόκριση, υπέστη ο ΑΠΟΕΛ στη Νορβηγία κόντρα στη Ρόζενμποργκ (2-1), αν και βρέθηκε πίσω στο ημίχρονο με 2-0. Το γκολ ο Εφραίμ.

Ανοιχτή παραμένει η προοπτική πρόκρισης του ΑΠΟΕΛ στα play-off του Champions League, καθώς μπορεί να ηττήθηκε στη Νορβηγία από τη Ρόζενμποργκ με 2-1, αλλά με εκτός έδρας γκολ μπορεί να ελπίζει για ανατροπή του σκορ στην Κύπρο.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν εφιαλτικό για τον ΑΠΟΕΛ, καθώς βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 με τα γκολ των Κίτκιαερ (23’) και Σκιέλβικ (45’+1’), κινδυνεύοντας να χάσει από πολύ νωρίς κάθε ελπίδα για να προκριθεί.

Ωστόσο, η εικόνα στο β’ ημίχρονο ήταν σαφώς βελτιωμένη και κυρίως στο αμυντικό σκέλος και μάλιστα βρήκε και το πολύ χρήσιμο εκτός έδρας γκολ, με «δράστη» τον Εφραίμ στο 67’ έπειτα από ασίστ του Γιαννιώτα.

Μάλιστα, στις καθυστερήσεις ο ΑΠΟΕΛ έχασε πολύ μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει, αλλά ο Ντε Καμάργκο δεν μπόρεσε να πλασάρει προ κενής εστίας.

Christian Gytkjaer Goal HD - Rosenborg 1-0... από HoFoot

Jorgen Skjelvik Goal Rosenborg 2-0 Apoel 27.07... από vallikrena

Georgios Efrem Goal - Rosenborg 2-1 APOEL - 27... από football365life