Oλλανδία

Ισόπαλο το μεγάλο ντέρμπι στην Ολλανδία

Δίχως κάποια ομάδα να παίρνει τη νίκη έληξε το μεγάλο ντέρμπι της Ολλανδίας μεταξύ Φέγενορντ και Άγιαξ, οι οποίοι ήρθαν 1-1. Λύγισε την Ουτρέχτη των Μπάρκα-Δουβίκα η Τβέντε (2-0) του Τζόλη.

Μπρα-ντε φερ δίχως νικητή στο Φέγενορντ-Άγιαξ. Το μεγάλο ντέρμπι της Eredivisie ήρθε 1-1, με τους γηπεδούχους να βλέπουν με αυτό το αποτέλεσμα τη 2η της βαθμολογίας, Αϊντχόφεν, να τους πλησιάζει στους τρεις βαθμούς. Στην 5η θέση με 33 βαθμούς είναι ο «Αίαντας», ο οποίος αγνοεί τη νίκη στα έξι τελευταία, μετρώντας πέντε σερί ισοπαλίες. Διατήρησε μεν το -5 από την κορυφή, αλλά τον προσπέρασε η Τβέντε (2-0 την Ουτρέχτη), ενώ το ίδιο μπορεί να κάνει και η Άλκμααρ.

Το σκορ άνοιξε ο Παϊσάο στο 34ο λεπτό με ωραίο τελείωμα με μακρινό σουτ και για μεγάλο μέρος του αγώνα οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα. Η ισοφάριση σημειώθηκε στο 71ο λεπτό με τον Κλάασεν. Με αυτόν τον τρόπο ο Άγιαξ, πάντως, διατήρησε την εξαιρετική παράδοση που έχει στο «Klassieker», αφού στα τελευταία 32 ματς μετράει 21 νίκες, 8 ισοπαλίες και μόλις δύο ήττες.

Η Τβέντε λύγισε την Ουτρέχτη με γκολ από Τσέρνι (45’+1’) και Μισιντιάν (64’) και επέστρεψε στις νίκες μετά το 0-0 με τον Άγιαξ. Στον πάγκο για τους γηπεδούχους ο Χρήστος Τζόλης. Κάτω από τα δοκάρια για τους φιλοξενούμενους ήταν ο Βασίλης Μπάρκας, ενώ ο Τάσος Δουβίκας μπήκε στο 81ο λεπτό.