Oλλανδία

Λύγισε την Άλκμααρ και ξέφυγε στην κορυφή η Φέγενορντ!

Η Άλκμααρ (με βασικούς Χατζηδιάκο και Παυλίδη) ηττήθηκε 2-1 από τη Φέγενορντ που παραμένει χωρίς… άγχος στην κορυφή της Eredivisie.

Με ανατροπή λύγισε την «ελληνική» Άλκμααρ η Φέγενορντ και συνεχίζει ακλόνητη στην κορυφή της Eredivisie μετά και την 22η αγωνιστική.

Η ομάδα του Ρότερνταμ βρέθηκε πίσω στο σκορ από νωρίς στο ματς και κατάφερε να πάρει το τρίποντο με γκολ στο 90’.

Η Άλκμααρ, που αγωνίστηκε με βασικούς του Βαγγέλη Παυλίδη και Παντελή Χατζηδιάκο προηγήθηκε στο 17’ με αυτογκόλ του Ντιλόροσαν, όμως ο Γιάχανμπακς στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ισοφάρισε. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Πέντερσεν στο 90’ με πανέμορφο ψηλοκρεμαστό σουτ.

Με τους τρεις βαθμούς οι πρωτοπόροι έφτασαν στους 49 βαθμούς και άφησαν στη δεύτερη θέση την ΑΖ με 44, ενώ Άγιαξ (43β) και Αϊντχόφεν (42β) καραδοκούν με ένα ματς λιγότερο.