Oλλανδία

«Πλήγωσε» την Ουτρέχτη των Μπάρκα και Δουβίκα η Φίτεσε, παρέμεινε στην κορυφή η Φέγενορντ

H Φίτεσε έβγαλε αντίδραση υποχρεώνοντας σε ήττα (2-0) την Ουτρέχτη του Βασίλη Μπάρκα και του Τάσου Δουβίκα, την στιγμή που η πρωτοπόρος Φέγενορντ έφευγε με το «τρίποντο» από το Χέρενφεϊν (1-2).

Πολύ σημαντική νίκη στην προσπάθεια της να εξασφαλίσει ευρωπαϊκό εισιτήριο πήρε κόντρα στην Ουτρέχτη η Φίτεσε με σκορ 2-0 για την 21η αγωνιστική της Eredivisie, τη στιγμή που η τρομερή Φέγενορντ έπαιρνε «διπλό» πρωταθλήματος στο Χέρενφεϊν (1-2).

Στο Άρνεμ η ομάδα του Βασίλη Μπάρκα και του Τάσου Δουβίκα, δεν φάνηκε αντάξια των προσδοκιών καθώς μετά από ένα κακό πρώτο ημίχρονο, δέχθηκε δύο γκολ από τη Φίτεσε των δέκα παικτών. Στο 63' ο Μάνχοφ με υπέροχη ατομική ενέργεια και δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Έλληνα τερματοφύλακα γράφοντας το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν για την ισοφάριση, όμως στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων η ομάδα του Φιλίπ Κοκού βγήκε στην κόντρα και ο Βίτεκ έκανε το 2-0 έπειτα από ασίστ του Σάνκο.

Στην 7η θέση με 33 βαθμούς παρέμεινε η Ουτρέχτη, «ανάσα» για τη Φίτεσε που ανέβηκε στου 23 βαθμούς.

Νωρίτερα, στο Χέρενφεϊν η ομώνυμη ομάδα φιλοξένησε την πρωτοπόρο Φέγενορντ. Στο 17' οι γηπεδούχοι βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα όμως το γκολ του Μπόχνιεβιτς ακυρώθηκε ως οφσάιντ έπειτα και από τη χρήση του VAR. Πέντε λεπτά αργότερα ο δεξιός μπακ, Γκερντράιντα άνοιξε το σκορ, ενώ στο 34' ο Χιμένες με πολύ όμορφο γκολ έγραψε το 2-0. Στο δεύτερο μέρος, οι παίκτες του Άρνε Σλοτ κατέβασαν ταχύτητες με αποτέλεσμα να δεχθούν το γκολ στο 75' από τον Βαν Έτελε με το οποίο διαμορφώθηκε το τελικό 2-1.

Παραμένει στην κορυφή με 46 βαθμούς η Φέγενορντ, 8η θέση για τη Χέρενφεϊν που μετρά 27 βαθμούς.