Oλλανδία

Άφησε βαθμούς σε ματς ροντέο η Αϊντχόφεν, ξεμάκρυνε στην κορυφή η Φέγενορντ

Σε ένα ματς που εξελίχθηκε σε θρίλερ, η Αϊντχόφεν ήρθε ισόπαλη (2-2) με τη Φορτούνα Σιτάρντ, η οποία αγωνιζόταν από το 56’ με 10 παίκτες και ισοφάρισε με πέναλτι στο 90+8. Στο +4 πλέον η Φέγενορντ.

Στο +4’ ξέφυγε η Φέγενορντ, μετά τη νίκη της με 3-0 επί της Χρόνινγκεν και τις απώλειες των Άγιαξ (χθες) και Αϊντχόφεν (σήμερα), στη 16η αγωνιστική της Eredivisie.

Η ομάδα του Σλοτ επέστρεψε θριαμβευτικά στις νίκες, μετά την ισοπαλία της περασμένης αγωνιστικής με την Ουτρέχτη και έφτασε τους 37 βαθμούς, συνεχίζοντας το αήττητο σερί εννιά αγώνων στο πρωτάθλημα.

Το σκορ άνοιξε στο 19’ ο Παϊσάο, με τον Κοκτσού στο 30’ να κάνει το 2-0 του ημιχρόνου. Στο δεύτερο μισό η ο Πέπι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για τη Χρόνινγκεν, όμως το γκολ δεν μέτρησε ως οφσάιντ. Στις καθυστερήσεις ο Χιμένες διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Σε ένα ματς που εξελίχθηκε σε θρίλερ, η Αϊντχόφεν ήρθε ισόπαλη (2-2) με τη Φορτούνα Σιτάρντ, η οποία αγωνιζόταν από το 56’ με δέκα παίκτες και ισοφάρισε με πέναλτι στις καθυστερήσεις.

Η ομάδα του Δημήτρη Σιόβα, που δεν αγωνίστηκε λόγω τραυματισμού, προηγήθηκε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με γκολ του Κόρντομπα. Το δεύτερο ημίχρονο, όμως, δεν ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο, αφού ο Ερντογάν είδε κόκκινη κάρτα για δολοφονικό μαρκάρισμα στον Ντε Γιόνγκ.

Η Αϊντχόφεν πήρε το προβάδισμα με γκολ των Σίμονς (65’) και Σανγκαρέ (76’), όμως στις καθυστερήσεις του ματς δέχτηκε ψυχρολουσία, αφού υποδείχτηκε πέναλτι για φάουλ του Τιλ μέσα στην περιοχή, με τον Γιλμάζ να ευστοχεί για το τελικό 2-2. Στην ίδια φάση είχε προηγηθεί δοκάρι για τους γηπεδούχους, ενώ οι φιλοξενούμενοι διαμαρτύρονται για οφσάιντ στην αρχή της φάσης.