Βέλγιο

Φουλάρει για τον τίτλο!

Στην κορυφή της βαθμολογίας στα πλέι οφ Βελγίου ανέβηκε η Γάνδη, καθώς θριάμβευσε στο σπίτι της Σταντάρ Λιέγης (3-1), την ώρα που η Λιρς νίκησε με σκορ 2-0 τη Σερκλ Μπριζ για τη μάχη της παραμονής.

Αποστομωτική απάντηση σε όσους βιάστηκαν να την ξεγράψουν από τη μάχη του τίτλου μετά την ήττα της κόντρα στη Σαρλερουά την προηγούμενη εβδομάδα έδωσε η Γάνδη. Οι Φλαμανδοί κυριάρχησαν μέσα στη Λιέγη της Σταντάρ κι έφυγαν θριαμβευτές με το υπέρ τους 3-1.

Ο Πέντερσεν ήταν αναμφίβολα ο πρωταγωνιστής του αγώνα, καθώς με τα γκολ του στο 23’ και στο 52’ έδωσε τεράστια ώθηση για το μεγάλο «διπλό». Ο Μπία μείωσε στο 66’σε 1-2, όμως οι φιλοξενούμενοι διαφύλαξαν την εστία τους στη συνέχεια και με τον Ταμπέκου στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων έβαλαν το… κερασάκι στην τούρτα.

Τα πάνω κάτω ήρθαν για μία ακόμα φορά στη μάχη για την αποφυγή του υποβιβασμού. Η Λιρς επιβλήθηκε με 2-0 στο Μπριζ της Σερκλ και πλέον οι δύο ομάδες ισοβαθμούν με έξι βαθμούς. Ο Βελικόνια άνοιξε το σκορ στο 18’ και ο Χαφέζ πέντε λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα, έγραψε το τελικό σκορ.

Είναι χαρακτηριστικό πως και στις τρεις αναμετρήσεις των δύο ομάδων για τας πλέι άουτ, νικητής αναδείχθηκε ο φιλοξενούμενος.