Γερμανία

Φρένο για Κολωνία από Λειψία

Παρέμειναν αήττητες, αλλά έχασαν έδαφος η Κολωνία με τη Λειψία αφού ήρθαν ισόπαλες 1-1 στον αγώνα που έκλεισε την αυλαία στην 5η αγωνιστική της Μπουντεσλίγκα.

Αμφότερες παρέμειναν αήττητες στο πρωτάθλημα, αλλά και δεν έκαναν και το κάτι παραπάνω σε αυτή την αναμέτρηση. Η μεν Κολωνία υποχώρησε στην 3η θέση, έναν πόντο πίσω από τη Ντόρτμουντ που πλέον έχει περάσει στην 2η θέση, ενώ η Λειψία έμεινε στους εννέα πόντους. Οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που πήραν το προβάδισμα με τον Μπούρκε μετά από ασίστ του Σάμπιτσερ για να γράψουν το 1-0.

Η Κολωνία ανασυντάχθηκε και στο 25ο λεπτό έφερε τον αγώνα στα ίσια, με τον Ράους να πασάρει στον Οσάκο κι αυτός από πλάγια αριστερά με ένα σουτ διαμόρφωσε το 1-1. Στην επανάληψη δεν σημειώθηκαν πολλές φάσεις με τις δύο ομάδες να συμβιβάζονται με την ισοπαλία. Αμφότερες πάντως συνεχίζουν αήττητες το φετινό πρωτάθλημα και την εξαιρετική τους πορεία σε αυτό.