Γερμανία

Για γέλια και για κλάματα η Σάλκε

Την τραγική της παρουσία στη Μπουντεσλίγκα συνεχίζει η Σάλκε. Οι «βασιλικοί μπλε» γνώρισαν ακόμη μια ήττα (5 σε ισάριθμα ματς), αυτή τη φορά από τη Χοφενχάιμ, παραμένοντας στον πάτο της βαθμολογίας.

Άξια της μοίρας της η Σάλκε! Παρότι προηγήθηκε μόλις στο 4ο λεπτό, δεν κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμά της και είδε την Χοφενχάιμ να γυρίζει τούμπα (2-1) το ματς και να την αφήνει στον πάτο της βαθμολογίας!

Η ομάδα του Μάρκους Βάιντσερλ προηγήθηκε μόλις στο 4ο λεπτό με κεφαλιά του Τσούπο-Μότιν έπειτα από σέντρα του Εμπολό και έδειξε ότι υπάρχει ζωή στον… πλανήτη Σάλκε! Ωστόσο, η χαρά τους κράτησε μόνο για 13 λεπτά! Ο Καντέραμπεκ σέντραρε από τα αριστερά, ο Κράμαριτς νίκησε άπαντες στον αέρα και με κεφαλιά ισοφάρισε το σκορ (1-1). Σαν να μην έφθαναν όλα αυτά, οι γηπεδούχοι έφεραν… τούμπα το ματς με γκολ του Ρουπ στο 41’ μετά από πάσα του Ντεμιρμπάι.

Στην επανάληψη, η Σάλκε δεν κατάφερε να πετύχει κάποιο τέρμα και να φθάσει στην ισοφάριση, με την Χοφενχάιμ να παίρνει το τρίποντο και να φθάνει στους επτά βαθμούς, σε αντίθεση με τους φιλοξενούμενους που μέτρησαν την πέμπτη ήττα τους σε ισάριθμα παιχνίδια.