Ιταλία

Γιούβε, δεν σε βλέπουν (video)

Ασταμάτητη προς ακόμη ένα πρωτάθλημα η Γιουβέντους, καθώς επικράτησε 3-0 της Λάτσιο και βρίσκεται μια ανάσα από τον τίτλο. Ανατροπή με ψυχή για Ρόμα (σκόραρε ο Μανωλάς), την πάτησαν Ίντερ, Φιορεντίνα.

Την απονομή περιμένει η Γιουβέντους…

Η «Γηραιά Κυρία» έκαμψε και την αντίσταση της Λάτσιο (3-0) στο πλαίσιο της 34ης αγωνιστικής της Serie A και φθάνοντας τις οκτώ σερί νίκες, πλησίασε ακόμη περισσότερο στην κατάκτηση και του φετινού πρωταθλήματος, καθώς παρέμεινε στο +9 από τη Νάπολι. Οι φιλοξενούμενοι αγωνίστηκαν με παίκτη λιγότερο για περίπου ένα ημίχρονο, καθώς αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Πάτριτς στο 48’ και ενώ ο Μάντζουκιτς είχε ανοίξει το σκορ στο 39ο λεπτό. Δύο γκολ πέτυχε ο Ντιμπάλα (52’ πεν, 64’).

Το Σάββατο καλείται να ξεπεράσει το τελευταίο υψηλό εμπόδιο, καθώς παίζει στην έδρα της Φιορεντίνα και στη συνέχεια έχει να αντιμετωπίσει την Κάρπι (εντός), την Ελλάς Βερόνα (εκτός) και τη Σαμπντόρια (εντός).

Η πρώτη τριάδα της Serie A έκανε το καθήκον της στην εμβόλιμη αγωνιστική, καθώς πέραν της Νάπολι που έκανε την Τρίτη την αρχή, νίκησε και η Ρόμα (3-2) την Τορίνο και ενώ βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ και έχανε με 2-1 μέχρι το 86’. Σκόραρε ο Κώστας Μανωλάς στο 65ο λεπτό και έκανε το 1-1, αλλά στο τέλος μίλησε ο μεγάλος αρχηγός λίγες ημέρες μετά την κόντρα με τον Λουτσιάνο Σπαλέτι. Ο «καπιτάνο»μπήκε στο 86' στον αγωνιστικό χώρο ισοφάρισε λίγα δευτερόλεπτα μετά και στο 89’ με εκτέλεση πέναλτι ολοκλήρωσε την ολική επαναφορά.

Μάλιστα, της έκατσε πολύ καλά αυτή η νίκη, διότι οι δύο ομάδες που την καταδιώκουν, η Ίντερ και η Φιορεντίνα ηττήθηκαν αμφότερες στα εκτός έδρας παιχνίδια με Τζένοα (1-0) και Ουντινέζε (1-0) και βλέπουν το εισιτήριο του «Champions League» να ξεγλιστράει από τα χέρια τους.

Έναν μόλις βαθμό τσίμπησε η Παλέρμο στο ματς με την Αταλάντα (2-2) και συνεχίζει να βρίσκεται σε εξαιρετικά δεινή θέση, δηλαδή εντός της επικίνδυνης ζώνης και απέχει αρκετούς βαθμούς από τη σωτηρία.

Παίζοντας πιο πολύ για την τιμής της η Έμπολι νίκησε με 1-0 τη Βερόνα που ουσιαστικά αποχαιρέτησε την κατηγορία και απομένει μόνο το τυπικό της υπόθεσης. Στον πάγκο ήταν ο Βαγγέλης Μόρας.

Ισοπέδωσε τη Φροζινόνε η Κιέβο (5-1) και την έσπρωξε προς τον γκρεμό και προς της Serie B.