Ιταλία

Γκέλαρε η Μίλαν

Ισοπαλία 1-1 για την Μίλαν με την Πεσκάρα εκτός έδρας που είδε την διαφορά της από την Φιορεντίνα να πέφτει στους τρεις.

Μεγάλο πλήγμα στην προσπάθειά που κάνει για να πάρει ένα εισιτήριο για τις ευρωπαϊκές διοργανώσεις της νέας σεζόν για την Μίλαν. Οι ροσονέροι ήρθαν ισόπαλοι 1-1 εκτός έδρας με την Πεσκάρα και πλέον απειλούνται από την Φιορεντίνα.

Η Μίλαν βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 12ο λεπτό με αυτογκολ του Παλέτα. Η εξέλιξη αυτή μπλόκαρε τους μιλανέζους που προσπαθούσαν αλλά δεν έβρισκαν τρόπο για να ισοφαρίσουν απέναντι στην Πεσκάρα που τα έδινε όλα στην άμυνα. Στο 41ο λεπτό ο Πάσαλιτς βρήκε τη λύση και ισοφάρισε σε 1-1, το οποίο όμως ήταν και το τελικό σκορ καθώς καμία από τις προσπάθειες των φιλοξενούμενων για να σκοράρουν δεν στέφθηκε με επιτυχία.

Την ίδια στιγμή η Φιορεντίνα έπαιρνε τους τρεις βαθμούς απέναντι στην Μπολόνια. Ο Μπαμπακάρ στο 51ο λεπτό σκόραρε για την ομάδα της Φλωρεντίας, ένα γκολ το οποίο ήταν αρκετό για να έρθει η νίκη και να μειώσει τη διαφορά της από την Μίλαν στους τρεις.

«Φωτιά» ήταν η Αταλάντα. Επικράτησε εύκολα εκτός έδρας της Τζένοα με 5-0. Ο Κόντι στο 25ο λεπτό άνοιξε το σκορ με τον Γκόμεζ στο 32’ με πέναλτι να κάνει το 2-0. Η αποβολή του Πινίγια στο 61΄είχε ως αποτέλεσμα να καταρρεύσει η Τζένοα που είδε άλλες τρεις φορές την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα της.