Γαλλία

Γλύκανε τον εφιάλτη η Παρί

Η ακόμη ζαλισμένη από το κάζο της Βαρκελώνης, Παρί, έκανε μόνο τα απαραίτητα στην έδρα της Λοριάν, πέρασε 2-1 και διατηρήθηκε στο -3 από την πρωτοπόρο Μονακό.

Την τρίτη σερί της νίκη πέτυχε στο πρωτάθλημα η Παρί. Λίγες μέρες μετά τον «εφιάλτη» που πέρασαν στο «Καμπ Νου», οι παίκτες του Έμερι δεν έπεσαν σε νέα παγίδα και πέρασαν 2-1 από την έδρα της Λοριάν.

Οι Παριζιάνοι είχαν σχετικά εύκολο έργο καθώς με εξαίρεση τα τελευταία λεπτά δεν χρειάστηκε να ανεβάσουν στροφές σε κανένα σημείο του αγώνα. Άνοιξαν το σκορ στο 28ο λεπτό με περιπετειώδη τρόπο και αυτογκόλ του Ζανό, ενώ στο 52ο λεπτό «αγκάλιασαν» το τρίποντο με το τέρμα του Ενκουνκού με σουτ έξω από την περιοχή. Οι γηπεδούχοι μείωσαν με τον Σιανί στο 68’, όμως δεν κατάφεραν να «κλέψουν» τον βαθμό παρά τις ευκαιρίες που είχαν στο φινάλε.

Έτσι η Παρί πέτυχε την τρίτη σερί νίκη της στη Ligue 1, πέρασε μόνη της στην 2η θέση αφού η Νις γκέλαρε κι διατηρήθηκε στο -3 από την κορυφή και την Μονακό.