Κύπρος

Η ΑΕΚ είναι εδώ!

Δεν παρατά την προσπάθεια κατάκτησης του τίτλου η ΑΕΚ, η οποία νίκησε 2-1 στο ντέρμπι τον ΑΠΟΕΛ για την τρίτη αγωνιστική των πλέι οφ του κυπριακού πρωταθλήματος για τον τίτλο και μείωσε στο -6.

Η ΑΕΚ Κιτίου νίκησε 2-1 τον ΑΠΟΕΛ στη Λάρνακα στις καθυστερήσεις και με «ανατροπή» στο ντέρμπι κορυφής των πλέι οφ του κυπριακού πρωταθλήματος για την τρίτη αγωνιστική της διαδικασίας και μείωσε στο -6 τη διαφορά της από τους πρωτοπόρους και πρωταθλητές στη δεύτερη θέση και εξακολουθεί να ελπίζει για να τους «κλέψει» τον τίτλο, την ώρα που όλοι θεωρούν την ομάδα της Λευκωσίας σίγουρη πρωταθλήτρια για δεύτερη συνεχόμενη φορά.

Στο 8’, ο Μοράις με πλασέ μετά από εκτέλεση κόρνερ άνοιξε το σκορ για τον ΑΠΟΕΛ. Στο 82’, ο Μυτίδης, που είχε μπει ως αλλαγή, ισοφάρισε με σουτ στην κίνηση. Στο 91’, η απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Λαρένα νίκησε τον Βάντερμαν και έδωσε τη νίκη στους γηπεδούχους.

ΑΕΚ (Ι. Ιντιακέθ): Γιωργαλλίδης, Ορτίθ, Γκαρίδο, Μουρίγιο, Καταλά, Λαμπάν (72' Τομάς), Εβέλ (78' Μυτίδης), Λαρένα, Τέτε (72' Μαλόκου), Ακοράν, Τολεμές

ΑΠΟΕΛ (Τ. Κρίστιανσεν): Βάντερμαν, Αστίθ, Ιωάννου, Λάγο, Μιλάνοφ, Κάνιας, Μοράις, Μπαράλ (85' Ντε Καμάργκο), Γιαννιώτας (57' Αλωνεύτης), Μπερτόλιο (65' Εμπεσίλιο), Σωτηρίου

Ξέφυγε με +7 από την τελευταία θέση των πλέι άουτ ο Εθνικός Άχνας, νικώντας στη Λεμεσό τον Άρη με 1-0 και τον άφησε στο +4 από ‘κει, για την τρίτη αγωνιστική.

«Παράταση» ζωής για τη Δόξα Κατωκοπιάς, η οποία νίκησε 3-0 εντός έδρας την Καρμιώτισσα και μείωσε στο -4 από τις θέσεις παραμονής.