Κύπελλο Ελλάδας

Η ατάκα του Χιμένεθ στον Αραούχο

Τι είπε ο Μανόλο Χιμένεθ στον Σέρχιο Αραούχο την στιγμή που αποχωρούσε ως αλλαγή στο ματς με τον Παναιτωλικό.

Μπορεί να μη βρήκε δίχτυα, ωστόσο, η απόδοση του Σέρχιο Αραούχο στο άνετο πέρασμα της ΑΕΚ από το Αγρίνιο (0-4) κινήθηκε σε υψηλά επίπεδα.

Συγκεκριμένα, ο Αργεντινός ήταν αυτός που δημιούργησε τις δύο ευκαιρίες του Λάζαρου στο πρώτο ημίχρονο καθώς αρχικά τον έβγαλε σε θέση βολής στο 20’ και στη συνέχεια σε θέση τετ-α-τετ στο 27ο λεπτό. Καθοριστική ήταν και η συμβολή του στο δεύτερο τέρμα της Ένωσης στο ξεκίνημα του β’ μέρους, αφού από δική του εξαιρετική κάθετη, ο Λόπες βγήκε στην πλάτη της άμυνας και σέρβιρε το γκολ στον Μπακασέτα (46’).

Ο Χιμένεθ έμεινε απόλυτα ικανοποιημένος από την απόδοση του «Chino» κάτι που του είπε και κατά την στιγμή της αλλαγής του. «Μπράβο Σέρχιο, μεγάλο ματς», του είπε αφού πήρε τη θέση του στο παιχνίδι ο Κλωναρίδης