Ισπανία

Η Βαλένθια δεν πεθαίνει!

Μπορεί να έφτασε στο… αμήν, αλλά η Βαλένθια αντέδρασε! Πεισμωμένη και παθιασμένη, η ομάδα του Βόρο λύγισε 2-1 την Εσπανιόλ και με την 1η νίκη έπειτα από 10 ματς απομακρύνθηκε από την επικίνδυνη ζώνη.

Τον ποδοσφαιρικό εγωισμό που επιβάλλει η φανέλα της έβγαλε -έστω και αργά- η Βαλένθια.

Έπειτα από την κατρακύλα σε πρωτάθλημα και Κύπελλο, οι «νυχτερίδες» το πήραν… πατριωτικά απέναντι στην Εσπανιόλ και πανηγύρισαν πολύτιμη νίκη με 2-1.

Προερχόμενη από τον αποκλεισμό στο Copa Del Rey από τη Θέλτα και κυρίως από το σοκ της περασμένης Δευτέρας στην Παμπλόνα (όταν πήρε τρεις φορές προβάδισμα επί της Οσασούνα και εντέλει ισοφαρίστηκε στις καθυστερήσεις) η ομάδα του Βόρο μπήκε αποφασισμένη στο ματς.

Πήρε γρήγορα λοιπόν το προβάδισμα στο 17’ με όμορφο συνδυασμό που τελείωσε ιδανικά από κοντά ο Μοντόγια. Παρόλο όμως που διαχειρίστηκε σωστά το ματς και έδειξε να το κλειδώνει στο 73’ (όταν ο Μίνα εκμεταλλεύτηκε ασθενή απόκρουση του Ντιέγκο Λόπεθ σε εκτέλεση φάουλ του Παρέχο και σκόραρε από κοντά) χρειάστηκε πάλι να αγχωθεί.

Ευτυχώς όμως για εκείνη, το γκολ του Λόπεθ στο 85’ με κοντινή προβολή απλώς έδωσε σασπένς στα τελευταία λεπτά. Και δεν μπόρεσε να εμποδίσει την πρώτη νίκη της Βαλένθια έπειτα από δέκα παιχνίδια, με την οποία κατάφερε να απομακρυνθεί κάπως από τους μπελάδες.